Failed transition to democracy in Egypt
Mısır'da demokrasiye başarısız geçiş süreci
- Tez No: 528908
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 316
Özet
Demokrasi sadece Mısır'da değil, bölgede de en çok talep edilen konulardan biridir. Mısır halkı uzun zamandır demokrasiye ulaşmaya çalıştı. Bazen otoriter liderlere başkaldırmaya çalıştılar fakat halkın zayıf desteği yüzünden her zaman başarısız oldular. 2010'un sonuna gelindiğinde, Mısır halkı otoriter yöneticilere karşı kitlesel gösteriyi destekledi. Bölgedeki insanlar, büyük ve belirleyici bir kitle olduklarında, baskıcı yöneticilerinin demokratik olmayan bir yönetim anlayışını bırakmak zorunda kaldıklarını anladır. Bu nedenle, Mısır'daki ayaklanma, insanların siyasi liderleri için özgürce oy kullanabilecekleri bölgede yeni bir geçiş için büyük umutlar taşıyorlardı. Hüsnü Mübarek 11 Şubat 2011'de Mısır'da 18 gün süren ayaklanma sonrasında devrildi. Başkanlıktan istifa etti ve Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi'ne (SKYK) görevini devretti. İnsanlar iyimser bir şekilde eski sistemin yeni demokratik olanla değiştirileceğine inanıyorlardı. Mısırlılar arasında, bu hedeflerin pratikte nasıl anlaşıldığı, kültürel ve özellikle de dinî değerler ile nasıl uzlaşılacağı konusunda önemli farklılıklar vardı. Demokratik olarak seçilen ilk cumhurbaşkanı olan Mohamed Morsi, 3 Temmuz 2013'te askeri darbe ile cumhurbaşkanlığından uzaklaştırıldı. İç faktörler Morsi'ye diğer bir ifade ile demokrasiye geçişin başarızlığına sebeb oldu. Hem bölgesel hem de batılı küresel aktörler darbeyi gizlice desteklediler ve karşı devrimden hemen sonra mali yardımlarda bulundular. Bu geçiş süreci de müesses nizam tarafından engellendi. Bu nedenle, bu tezin ana amacı Mısır'da demokrasiye geçişin başarısızlık nedenlerini bulmaktır. Bu tez, Mısır'da demokrasiye geçişinin neden başarısız olduğunu tartışıyor.
Özet (Çeviri)
Democracy is one of the most demanded issues not only in Egypt but also in the region. Egyptian people have tried to reach democracy for a long time. Sometimes they tried to rise up to the authoritarian leaders yet; they failed all the time because of the weak support of the citizens. At the end of 2010, the Egyptian people supported the mass demonstration against the authoritarian rulers. The people in the region see that if they are a huge and decisive mass, then the ruler would have to stop doing undemocratic governance. Therefore, the uprising in Egypt had great hopes for a new politics in the region in which people freely vote for their political leaders. Hosni Mubarak was ousted after 18 days of uprising during the revolution on the 11th February 2011 in Egypt. He resigned from presidency and gave a mandate to the Supreme Council of the Armed Forces (SCAF). The people optimistically believed that the old system would be replaced with the new democratic one. Among the Egyptians, there were significant differences in how these goals were understood in practice and how they would be reconciled with the cultural and, in particular religious' values. Mohamed Morsi, who was the first democratically elected president, was over thrown from the presidency by force from the military coup d'état on the 03rd July 2013. The domestic factors paved the way for the failure of Morsi namely the democratic transition process. Also the external factors both the global and regional powerful states secretly supported the coup and they gave financial aids just after the counter-revolution. This transition process was also blocked by the established order. Therefore, the main purpose of this dissertation is to find out the reasons for failure of the transition to democracy in Egypt. This dissertation argues why transition to democracy in Egypt failed.