The impact of secular-Islamist polarization over democratization in post-Mubarak Egypt
Mübarek sonrası Mısır'daki seküler-İslamcı kutuplaşmasının demokratikleşmeye etkisi
  1. Tez No: 751984
  2. Yazar: FURKAN KOÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM AŞKAR KARAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
2010'da Tunus da başlayan Arap Baharı Ortadoğu siyasetini derinden etkilemiştir. Devrim hareketleriyle 30 yılı aşkın iktidarda olan otoriter liderler devrilmiş ve bölgede demokratikleşme hareketlerinde bulunmuşlardır. Ortadoğu'nun kalbi Mısır da devrim hareketlerinden en çok etkilenen ülkelerin başında gelmiştir. 18 günlük protestoların ardından, iç ve dış baskılara dayanamayan Hüsnü Mübarek, istifa etmek zorunda kalmıştır. Devrim, Mısır'da yeni bir geçiş sürecini başlatmıştır. Bu doğrultuda çoğulcu bir yapıdan oluşan devrimci koalisyon, Mübarek rejime karşı seferber olmuş, ancak demokrasiye geçişi zorlaştıran birçok engelle karşılaşmıştır. Sekülerler ve İslamcılar arasındaki siyasi kutuplaşma, demokratikleşmenin önündeki en büyük engellerden biriydi ve devrimci koalisyonun dağılmasına ve birçok Mısırlının hayatını kaybetmesine yol açtı. Bu çalışmanın temel amacı Mısır'da devrim sonrası seküler-İslamcı kutuplaşmasını besleyen nedenleri incelemek ve kutuplaşmanın başarısız demokratikleşme sürecindeki rolünü anlamaktır. Bu doğrultuda tez, Mursi ve Sisi dönemlerinde Mısır'da hem otoriter devlet yapısının korunmasının arkasındaki nedenleri hem de siyasi kutuplaşmanın boyutlarını inceleyecektir. Bu sayede Mısır'daki başarısız demokratikleşme süreci üzerinden bir değerlendirme sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
The Arab Spring which erupted in Tunisia in late 2010, has deeply affected Middle East politics. The revolutionary movements overthrew the authoritarian leaders, who had been in power for more than 30 years and they were then involved in democratization efforts in the region. Egypt, which is viewed as the heart of the Middle East was one of the countries to be affected mostly by the revolutionary movements. After eighteen days of protests, Hosni Mubarak could not resist the internal and the external pressures and had to resign. The revolution launched a new transition period in Egypt. In this direction, the revolutionary coalition, consisting of a pluralist structure mobilized against the Mubarak regime, faced many obstacles which complicated the transition to democracy. Political polarization between the Islamists and the secularists was one of the greatest obstacles to democratization, leading to the dismantling of the revolutionary coalition and the loss of many Egyptian lives. The main purpose of this study is to examine the reasons that have fed political polarization between the secularists and the Islamists in post-Revolutionary Egypt and to understand the role of polarization in the failed democratization process. Hence, the thesis will examine both the reasons behind the preservation of the authoritarian state structure and dimensions of political polarization in Egypt during the Morsi and Sisi periods. In this way, an evaluation of the failed democratization process in Egypt will be presented.