Sosyo-kültürel, tarihsel ve ideolojik bağlamda islamofobi
Islamophobia in socio-cultural, historical and ideolojik context
- Tez No: 528938
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALEDDİN TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İslamofobi ile ilgili en kapsamlı tanım ilk olarak Runnymede Trust raporunda 1997 yılında Batı'da yapılmış, 2001 yılında İkiz Kuleler'e yapılan intihar saldırısının ardından ise kavram yaygın bir kullanım alanı bulmuştur. Bugün dünya genelinde ortaya çıkan islamofobik saldırılar, terör yoluyla ve de medyadaki kışkırtıcı kötü imaj oluşturma çabalarıyla gerçekleştirilmektedir. Aslında Batı'nın İslam algısı“öteki”üzerine oturmaktadır. Müslümanlar, Hz. İsa'yı ve Hz. Musa'yı peygamber, Hıristiyanlığı ve Yahudiliği birer din olarak kabul etmektedirler. Genellikle Hıristiyan ve Yahudilerin gözünde ise Hz. Muhammed bir peygamber değil bir sahtekardır ve İslam da Hıristiyanlığın sapkın bir koludur. Avrupalı ve Amerikalının tasavvurundaki Doğu yani İslam coğrafyası şiddeti ve şehveti içermektedir. Bu iki tema, İslam coğrafyasının Batı toplumlarındaki algısında birer şifre vazifesi görmekte ve tüm bu coğrafya ile ilgili Hollywood filmlerinde bu konu işlenmektedir. Günümüzde, İslam coğrafyasının diğer ülkelerinde fobinin oluşması için teröre müracaat edilirken, ülkemizde ise terörün yanısıra yobaz, örümcek kafalı, kaba ve şiddete yatkın din adamı ve dindar profili çizilmiştir. Bu şekilde dimağlarda İslam mahkûm edilmeye çalışılırken, İslam'dan korkup kaçınılmak gerektiği algısı oluşturulmaya çalışılmıştır. 15 Temmuz sonrasında ise aynı fobi oluşturma çalışmaları büyük ölçüde cemaatler ve tarikatlar üzerinde yürütülmeye başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The most comprehensive definition of Islamophobia was first summarized in the Runnymede Trust report in 1997 in the West and in 2001 after the suicide attack on the Twin Towers, the concept has found a common usage area. The Islamophobic attacks that have emerged all over the world today are being made through terror and by an effort to create a provocative bad image in the media. In fact, the West's sense of Islam is based on the“other”. Muslims accept Jesus and Moses as prophets also they accept christianity and judaism as a religion. Usually, in the eyes of Christians and Jews, Muhammad is not a prophet but an imposter, and Islam is a heretical corpse of Christianity. In the European and American perception, The Eastern, namely the Islamic geography contains violence and lust. These two themes will officiate as the key in Western perception about the Islamic geography and will be handled in Hollywood films about whole geography. Nowadays, In other Islamic countries, while terrorism is being used to build phobia, in our country terrorism as well as religious man and religious profile has shown as bigot, spider-fashioned, rough and prone to violence. In this way, while attempting to condemn Islam in the minds, It has been tried to create the perception that Islam is needs to be avoided. After 15 July, the same phobia-building efforts are being conducted on communities and sects.