Şostakoviç Op.40 viyolonsel ve piyano sonatının teknik açıdan incelenmesi
A technical study of Shostakovich's Op.40 cello and piano sonata
  1. Tez No: 528937
  2. Yazar: GÖKÇE ALTINKAYNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OZAN EVRİM TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışma, Dimitri Şostakoviç'in bestelemiş olduğu tek viyolonsel sonatı olan Op. 40 Viyolonsel ve Piyano Sonatı üzerine yapılmış teknik bir incelemedir. Çalışmanın Giriş bölümünde Şostakoviç'in bir besteci olarak özelliklerinden bahsedilerek hayatındaki kayda değer olaylar hakkında bilgiler ile söz konusu sonatın hikayesi aktarılmaktadır. Çalışmanın önemi, amacı, kapsamı ve yöntemi de yine bu bölümde sunulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Şostakoviç'in hayatı dönemlere ayrılarak bestecinin yaşamış olduğu önemli olayların aktarıldığı bir biyografik derleme bulunmaktadır. Çalışmanın ikinci yani son bölümünde ise bestecinin söz konusu sonatı üzerinde yapılmış olan, icraya yönelik detaylı bir teknik analiz nota örnekleriyle birlikte ortaya konulmaktadır. Bu çalışma ile eseri icra edecek olan kişilere yönelik bir kılavuz sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is a technical review of Dimitri Shostakovich's Op. 40 Cello and Piano Sonata which is the only sonata he composed for cello. The introduction of the work tells Shostakovich's characteristic features as a composer, provides information about the important events in his life and the story of the sonata. Some of the research information like the literature, purpose of the study, its limitations and method is also given in this chapter. The second chapter is a brief compilation of Shostakovich's biography. The last chapter is a detailed technical examination of the sonata with illustrations and examples of sort. By this study it is intended to provide a guide for the performance of the sonata.