Türkiye'nin modernleşme sürecinde kamu bürokrasisinin rolü: Türkiye'de demokrasinin iki boyutu 'Modernleştiriciler ve seçilmiş'
The Role of the public bureaucracy in Turkey's modenizations: Two dimensions of democracy in Turkey 'Modernizing and elected elites'
  1. Tez No: 52894
  2. Yazar: MUHARREM MEMİŞSEVİL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. CİHAT ÖZÖNDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
ÖZET Bir toplumsal hayat ve örgütlenme biçimi olarak modernliğin, bütün dünyayı etkisi altına aldığı bilinen bir gerçektir. Özellikle Amerika'nın II. Dünya Savaşı sonrasındaki egemenlik ve nüfuzuna paralel olarak yaygınlık kazanan modernleşme teorileri, Batı dışı toplumların gündeminde ilk sırayı almıştır. Modernleşme teorileri tararından empoze edilen modern üstünlük varsayımının kökeninde, Batili onyedinci yüzyıldan beri diğerlerinden farklı kılan gelişme fikri yatmaktadır. Modernleşmeyi bitmemiş bir deneyimler bütünü olarak empoze eden modernleşme teorileri, geri döndürülemez bir gelişim ve değişimin bütün toplumlar için kaçınılmaz olduğunu dayatmışlardır. Gelişmekte olan ülkelerde bir teknolojik ve ekonomik gelişme sorunu olarak ele alman modernleşmenin, tarihi ve entellektüel arka planı uzun zaman gözardı edilmiştir. Modernleşmenin daha çok Batılılaşma anlamıyla ele alınması, Batı tekniği ve kurumlarının transferiyle gelişimin sağlanacağı düşüncesi, Türk kamu bürokrasisinde de uzun yıllar egemen olan bir anlayış olarak karşımıza çıkmaktadır.“Yukarıdan aşağı”modernleşme modelinin egemen olduğu Türkiye'de, kamu bürokrasisi önemli bir misyon yüklenmiş ve bu nedenle esas görevi idari olması gereken bürokrasi, siyasal bir işlev de üstlenmiştir. Çağdaş dünya içinde yer almak isteyen Türkiye'nin modernleşme süreci de son derece sancılı olmuştur (olmaktadır). Modernleşmeyi Batılılaşma olarak anlayan ve anlamlandıran yönetici elit, bir başkaifadeyle modernliğin taşıyıcıları kendi toplumsal varoluşlarını gözardı ederek hedefler belirlemişlerdir Batı'ya dayalı düzçizgisel (lineer) bir ilerleme anlayışı ile zaman zaman bir zorlama ya da dayatmaya dönüşebilen toplumsal projeler güdülen amaçlara tam anlamıyla ulaşılmasını zorlaştırmıştır. Çünkü düzçizgisel bir değişimi öngören anlayış, her toplumun kültürel özerklik alanının belli bir farklılıkla diğer toplumlardan ayrı olduğu gerçeğini görmemezlikten gelmektedir. İlerleme, gelişme, rasyonelleşme olarak da ifade edilen modernliğe yönelik eleştiriler son yıllarda gitgide artmaktadır. Özellikle modernliğin kuşatması altındaki toplumlarda, Üçüncü Dünya diye nitelendirilen coğrafyanın üretmesi gereken toplumsal projelerin kendilerine özgü olması gerektiği görüşü ağırlık kazanmaktadır.
Özet (Çeviri)
tü SUMMARY It is a well-known fact that modernity, as a way of social life and organisation, has spread all over the world. Especially the modernization theories expanding parallel to the domination and sovereignity of the USA after die Second World War, has been the first issue in the agenda of the Third World countries. In the origin of the superiority of modernity imposed by the modernization theories lies the idea of development which has distinguished the West from the rest of the world since the seventeenth century. Insisting on the modernization as an incomplete whole of experiences, modernization theories have imposed the judgement mat an irreversible change and development are the unavoidable fete of all countries. The historical and intellectual background of modernization which has been treated as a technological and economical issue of developing countries has for a long time been ignored. Treating modernization in the sense of Westernization i.e. the idea that development would be attained by transferring the Western technology and institutions, has for many years arisen as an overwhelming mentality in Turkish public bureaucracy. Public bureaucracy in Turkey where the“top-down”model of modernization is dominant, has been charged with an important mission and therefore it has undertaken a political function, while its main function should have been administrative. The modernization process of Turkey, who inteds to take place in the“contemporary world”has been a problematic process. The carries of modernity, theIV ruling elite, understanding and naming the modernization as Westernization, have ignored their social being while determining their goals. The mentality requiring a linear change has been ignoring that every society has its own domain of autonomy together with its difference from the others. Therefore, a eurocentrical and linear understanding of progress and social projects transformed in coercion and imposition have rendered it difficult to arrive at the planned goals in its full sense. Having also been named as progress, development, and rationalization, modernity has recently been increasingly criticised. Especially in the societies under the siege of modernity, the idea that the social projects that are to be produced in the so called Third World should be original has gained a considerable importance.