Tarihsel, siyasal, kültürel yönleriyle Türkiye'de bürokrasi
Burreaucracy in Turkey in terms of historical, political, cultural aspects
  1. Tez No: 81551
  2. Yazar: MEHMET CANGİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Üç bölümden oluşan bu tezin temel amacı, Türk bürokrasisinin Türk kamu yönetimi ve siyasal sistemi içindeki yerini belirlemektir. Birinci bölümde, tezin temel kavramları, gelişmiş ve az gelişmiş ülkelerde bürokrasinin tarihsel evrim süreci açıklanıyor. İkinci bölümde,“yeni kamu yönetimi”ve“geleneksel kamu yönetimi”kavramları inceleniyor. Üçüncü bölümde, Türkiye'de bürokrasinin yeri tartışılıyor. Bu bağlamda, Türkiye'nin gelişme sürecinde bürokrasinin tarihi, Türkiye'nin modernleşmesinde bürokrasinin rolü ve Türkiye'de bürokratik kültür anlatılıyor. Bu çalışmanın bütününden elde edilen sonuçlar şunlardır: Türk kamu yönetimi henüz rasyonel-üretken bir bürokratik yapıya sahip değildir. Bunun temel nedeni, Türk modernleşme tarihinde gizlidir. Tüm çabalara rağmen modernleşme sürecine halkın katılımı sağlanamamıştır. Bu nedenle Türk kamu yönetiminin temel karakteri devrim aracılığıyla bile hemen değişememiştir. 1381980 sonrasında kamu yönetimi teorisi ve uygulamasında yeni bir düşünce ortaya çıktı. Bu düşünce farklı şekillerde isimlendirildi:“Yeni kamu yönetimi”,“girişimci hükümet”,“işletmecilik”ve“piyasa odaklı kamu yönetimi”. Tüm bu farklı isimlere rağmen bu isimlerin ortak niteliği aynıdır: Kamu yönetiminde piyasanın etkinliği arttırılmalıdır. Bu düşünceler Türkiye'yi de etkiledi. 1980 sonrası Türkiye'de, Türk bürokrasisinin geleneksel yapısını rasyonel-üretken bir yapıya kavuşturmak için bir girişimde bulunuldu. Ancak tüm dünyadaki değişimlere paralel olarak 1980'lerde gerçekleştirilen yeni yapısal düzenlemeler, Türk kamu yönetimini rasyonel-üretken bir yapıya dönüştürememiştir. Buna ek olarak, söz konusu dönüşüm, Türk bürokrasisinin patrimonyal niteliklerden arınmasını sağlayamamıştır. Bu sonucun temel nedeni, Türkiye'de yasal-ussal kamu bürokrasisinin gelişememiş olmasıdır. Halbuki yasal-ussallık, rasyonel üretkenliğin başarılı bir şekilde kurumsallaşabilmesinin ön şartıdır. 139
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main aim of this thesis which consists of three sections is to determine the place of Turkish bureaucracy in Turkish public administration and political system. In the first section, the main concepts of the thesis and historical evolution process of bureaucracy in developed and under developed countries are explained. In the second section, the concepts of the“new public management”and“traditional public administration”are examined. In the third section, the place of the bureaucracy in Turkey is discussed. In this context, the history of the bureaucracy in the development process of Turkey and the role of the bureaucracy in the modernisation of Turkey and bureaucratic culture in Turkey are given. The results obtained from whole of the study are as follows: Turkish public administration has not still had a rational-productive bureaucratic structure. The main reason of this failure is concealed in Turkish modernisation history. In spite of all the efforts, the 140participation of all the efforts, the participation of the common people to the modernasition has failed. Therefore, the main character of Turkish public administration did not changed rapidly by revolution. In post-1980, a new idea emerged in the public administration theory and practise. It was named in different ways:“New public management”,“enterpreneurial government”,“managerialism”and“market based public administration”. In spite of the different names, the common quality of these names are the same: The influence of the market should be increased in the public administration. These ideas have affected Turkey. In post- 1980 Turkey, an attempt was made to transform the traditional structure of Turkish bureaucracy into rational-productive structure. However, the structural rearrangements in the 1980's in accordance with global changes all over the world could not transform the Turkish public bureaucracy into rational- productive structure. In addition to this, the transition in question did not lead to the abandonment of the patrimonial qualities of the Turkish bureaucracy. The main reason of this result is that a legal-rational public bureaucracy could never be developed in Turkey. Nevertheless, legal rationality is a prerequisite for the successful institutionalization of rational productivity. T&VİSSSaiÖ^^İjI 141