Türkiye'de iç güvenlik bürokrasisi
Homeland security bureaucracy in Turkey
- Tez No: 285828
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Public Administration, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Avrupa'da yaklaşık yüz elli yılı aşkın süredir sanayileşme ve milliyetçilik akımlarının etkisi sonucunda yaşanan değişim süreci birçok alanda dönüşüm yaşanmasına neden olduğu gibi yönetim alanında da çeşitli gelişmelerin yaşanmasına neden olmuştur. Yönetim alanındaki en önemli gelişimlerden birisi de hiç kuşkusuz örgüt teorileri alanında yaşanmıştır. Örgüt teorilerinin geçirmiş olduğu değişim süreci klasik, yeni klasik, modern ve sonrasında günümüzde içerisinde bulunduğumuz post-modern dönemler olarak kademelendirilmektedir.Tüm dünyayı etkisi altına alan bu gelişim çizgisi şüphesiz Osmanlı Devletinin dönüşmesine ve sonrasında da Türkiye'de zaman içerisinde dönemsel değişimlerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu çerçevede olaylara baktığımızda Türkiye'nin idari yapılanmasının oluşturulmasında ve zaman içerisinde örgütsel yönetim modelini bu gelişmeler ışığında tekrar gözden geçirmesine neden olmuştur. Birçok kurum bu gelişmeler ışığında çağın gereklerine cevap verebilmek adına yeniden düzenlenmiş ve örgüt yapıları tekrar gözden geçirilmiştir.Bu tez, Türk bürokratik yapısının tarihi süreç içerisinde geçirdiği değişim ve dönüşüm seyri içerisinde Türk iç güvenlik bürokrasisinin bu dönüşüm sürecindeki konumunu belirlemeye çalışmaktadır. Bu Tezin konusunu oluşturan iç güvenlik yapılanmasına baktığımızda ise bu gelişim seyrinin çok sağlıklı bir çizgi üzerinde seyretmediğini görmekteyiz. Bu çerçevede yapmış olduğumuz çalışma Türkiye'nin iç güvenlik bürokrasisinin örgüt teorilerinin modernleşme süreci içerisinde geçirdiği dönüşüm içerisindeki yerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The process of change experinced in the world for a period of more than a hundred and fifty years, as it has done in many areas, has caused various developments to be experienced in the area of administration, as well. One of the most important developments has, undoubtedly, been experienced in the field of organizational theories. The process of change organizational theories have experienced is graded as classic, neo-classic, modern and post-modern periods we are within today.This developmental line that has been influential worlwide undoubtedly led to the convertion of Ottoman State and later within the time periodical changes in Turkey, as well. When we examine the events from this frame, Turkey, in the construction of administrative structure, has been caused to review the organizational administration model in the light of these developments. Many institutions have been rearranged and organizational structures reviewed in order to meet the requirements of the age in the light of these developments.This thesis, within the historical process Turkish bureaucracy structure has experienced in a change and convertion route, tries to define the status of the bureaucracy of Turkish homeland security during this convertion process. When we have a look at the the structure of homeland security forming the subject of this thesis, we can see that this change process has not occurred in a proper line. The study we have conducted in this frame has shown the role of Turkey?s homeland security bureaucracy in the convertion of organizational theories within the modernization process.