Okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki bağlılıklarına etkisi
The effect of ethical leadership behavior in school principals on the occupational commitment of teachers
  1. Tez No: 686179
  2. Yazar: DUYGU YAYIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖZGENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı okul müdürlerinin etik liderlik davranışlarının öğretmenlerin mesleki bağlılıklarına etkisini incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında Pendik ilçesinde ilkokul, ortaokul ve lisede çalışan öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklem ise bu genel evren içinden tesadüfi örnekleme yöntemiyle araştırmaya gönüllü katılan 393 kişiden oluşmaktadır. Veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu ve ölçekler soruları kullanılmıştır. Çalışmada öğretmenlerin etik liderlik algılarını belirlemek amacıyla Brown vd. (2005) tarafından geliştirilen; Yılmaz (2005) tarafından Türkçeye uyarlanan“Etik Liderlik Ölçeği”, öğretmenlerin mesleki bağlılıklarını belirlemek amacıyla da Meyer vd. (1993) tarafından geliştirilen; Tak ve Çiftçioğlu (2009) tarafından Türkçeye uyarlanan“Mesleki Bağlılık Ölçeği”kullanılmıştır. Öncelikli olarak toplanan anketler düzenlenmiş anketlerin kontrolü yapılmış sonra veriler SPSS programına girilmiştir. Verilerin frekansı alınarak kontrol edilmiştir. Gruplardaki dağılımlar kontrol edilmiş ve anlamlı birleştirmelerle bazı gruplar birleştirilmiştir. Demografik bilgilerin frekans ve yüzde değerleri çıkarılmış betimsel olarak yorumlaması yapılmıştır. Ölçek puanlarının aritmetik ortalama ve standart sapmaları hesaplanmıştır. Demografik değişkenler ile anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığı t testi ve Anova testi ile sınanmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişki için korelasyon analizi le birbirlerine etkisini belirlemek için ise regresyon analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of ethical leadership behavior on school teachers' occupational commitment. Relational survey model was used. The population of the study consists of teachers working in primary and secondary schools in Pendik district in 2019-2020 academic year. The sample consisted of 393 volunteers who participated in this research by random sampling method. Personal information form and scales questions were used to collect data. In this study, Brown et al. (2005); Yılmaz (2005) adapted the Turkish“Ethical Leadership Scale”to determine the teachers' perception of school happiness Meyer et al. (1993); and Occupational Commitment Scale adapted to Turkish by Tak and Çiftçioğlu (2009) was used. Priority surveys were conducted, the questionnaires were checked and the data were entered into the SPSS program. The frequency of the data was checked by taking. Distributions in the groups were controlled and some groups were combined with meaningful combinations. The frequency and percentage values of the demographic information were extracted and interpreted as descriptive. Arithmetic mean and standard deviations of the scale scores were calculated. T test and Anova test were used to determine whether there was a significant difference between demographic variables. Correlation analysis was used for the relationship between the scale scores and regression analysis was performed to determine the effect of each other.