Endüstriyel tasarım tescil süreci ve bir uygulama: Demonte sandalye örneği
Industrial design registration process and an application: Disassembled chair case
- Tez No: 528980
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KAYGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Endüstri Ürünleri Tasarımı, Wood Products, Industrial and Industrial Engineering, Industrial Design
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bartın Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, sistematik tasarım yöntemi ile mobilya tasarlanabilirliği araştırılmış ve tasarım tescil süreci uygulamalarında karşılaşılan sorunlara çözüm geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, sistematik tasarım yöntemine göre sandalye tasarım planı hazırlanmıştır. Bu plana göre bilgisayar destekli çizim programında bir adet demonte ahşap konut sandalyesi tasarlanmıştır. Freelancer tasarımcı rolüyle modelleme, render, üretim raporu, montaj talimatı ve ambalaj talimatı çalışmalarına yönelik ürün mühendisliği uygulamaları gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda sistematik tasarım yönteminin, endüstriyel mobilya tasarımına uygun olduğu belirlenmiştir. Endüstriyel tasarım tescil başvurusu, tez sahibi tarafından gerçek kişi statüsü ile vekil atanmadan yapılmıştır. Tasarım başvurusunda online yöntem tercih edilmiştir. Tasarım tescili tezin yazarı adına gerçekleştirilmiş, rüçhan talebinde bulunulmamış, tasarım ücreti tek tasarım üzerinden online yöntemle ödenmiştir. Tasarım tescil başvuru talebimiz kabulü ve itiraz almayışı sonucunda tasarım tescil belgesi alınmıştır. Endüstriyel tasarım ve tescil sürecinde karşılaşılan sorunlara çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is aimed to develop a solution to the problems encountered as a result of the applicability of the systematic design method to furniture design and the feasibility of realization of design registration applications by natural persons. In this study, a systematic design method was applied for the design of demountable wooden house chairs. In accordance with the prepared systematic design model, one chair is designed in the computer aided drawing program. Product engineering applications for modeling as freelancer designer role, rendering, production report, assembly order and packaging project studies have been carried out. At the end of the study, it is concluded that the systematic design method can be applicable to furniture design. The online method of applying for industrial design registration has been preferred. The design registration application was made by the thesis owner, it was realized in the name of the design registered thesis owner, no priority request was made, the design fee was paid by online method via one design, and the transactions were completed by the thesis owner without assigning a proxy. Our application for design registration has received a registration certificate as a result of acceptance and rejection of objection. Solutions to the problems faced within the process of industrial design and registration have been found.