İlköğretim ikinci kademede konuşma becerisinin geliştirilmesine yönelik yaratıcı drama temelli izlence önerisi
Creative drama based suggestion for the development of speech skill at second level in primary education
  1. Tez No: 528981
  2. Yazar: AYŞEGÜL KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ERGÖNENÇ AKBABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Çağdaş eğitimin en önemli hedefi 21. yüzyılın güçlükleri ile başa çıkabilen, yaratıcı, kendine güvenen, inisiyatif olabilen, bağımsız düşünebilen, öz denetim sahibi, problem çözebilen ve empati kurabilen bireyler yetiştirmektir. Bu konuda Türkçe öğretmenlerinin görevi programca belirlenmiştir. Birey Türkçe dersinde temel dil becerilerini kazanır. Bu çalışma dört temel dil becerisinden konuşma becerisine yönelik bir izlence önerisidir. Araştırma Ankara merkezde (Keçiören ilçesi) bulunan ve gönüllülük esasıyla belirlenen 15 ilköğretim ikinci kademe öğrencisiyle yapılmıştır. Bu çalışmada yaratıcı drama yönteminin konuşma becerisi üzerindeki etkisini tespit etmek üzere tek bir grup üzerinde çalışılmıştır. Çalışmanın ön test ve son test verileri aynı öğrencilerden deneysel işlem öncesinde ve sonrasında“Konuşma Becerisini Değerlendirme Formu”ile toplanmıştır. Bu sonuçlara göre yaratıcı drama yönteminin kullanılması, ilköğretim ikinci kademe Türkçe dersinde konuşma becerisinin geliştirilmesinde öğrencilere, örnek bir çalışma olması açısından öğretmenlere ve bu konuda araştırma yapacak olan araştırmacılara faydalı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The most important goal of contemporary education is to raise individuals who can cope with the difficulties of the 21st century, be creative, confident, initiative, think independently, self-control, problem solving and empathize. The task of Turkish teachers in this regard is available in the program.The individual acquires basic language skills in Turkish lesson. This study is a study proposal for speaking skills from four basic language skills. The research was carried out with 15 primary school students who were determined voluntarily in the center of Ankara (Keçiören).In this study, a single group was worked on to determine the effect of the creative drama method on speech skill. The pretest and posttest data of the study were collected from the same students before and after the experimental process by the“Speaking Proficiency Assessment Form”. According to these results, the use of creative drama method has been beneficial to the students in the development of the speaking skill in the elementary second level Turkish lesson, to the teachers in terms of being a sample work and to the researchers who will do research in this subject.