Mardin ili toprak sorunları ve çözüm önerileri
Mardin province, soil problems and solution proposals
  1. Tez No: 528995
  2. Yazar: SEMRA SERTKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Toprak sorunları, sadece toprağı değil çevreyi, insan sağlığını, bitkileri ve toprak üzerinde yaşayan tüm canlıları olumsuz yönde etkilemektedir. Yaşamın en önemli unsurlarından olan toprakta milyarlarca organizma yaşamakta ve bu organizmalar birçok önemli biyokimyasal olayda görev almaktadır. Her türlü yanlış toprak uygulamaları toprağa ve toprak ekolojisine zarar vererek, uzun vadede toprak verimliliğinin sürdürülebilirliğini olumsuz etkilemektedir. Toprakları koruyabilmek ve onun potansiyelinden maksimum düzeyde yararlanmak, ancak birbiri ile çelişmeyen kullanım seçeneklerinin geliştirilip bir plana dayalı olarak uygulanması ve sürekli denetiminin sağlanması ile mümkündür. Bu çalışmanın amacı, Mardin ili toprak sorunlarını belirlemek ve bu sorunları gidermeye yönelik çözüm önerileri oluşturmaktır. Çalışma Mardin ili toprak sorunlarını kapsamaktadır. Ancak genelde de Türkiye toprak sorunlarına değinilmiştir. Tarım topraklarının amaç dışı kullanılması, bilinçsiz kimyasal gübreleme, ilaçlama ve sulama toprak sorunlarının başında yer almaktadır. Tarımsal üreticilerin bilinçlendirilmesi, kurumlar arası koordinasyonun sağlanması ve denetim mekanizmanın artırılması ile toprak sorunlarının minimize edilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil problems affect not only land but the environment, human health, plants and all living creatures on the ground in a negative way. Billions of organisms live in the soil, one of the most important elements of life, and these organisms are involved in many important biochemical events. Any wrong land practices harm soil and soil ecology, negatively affecting the sustainability of soil fertility in the long run. It is possible to protect the land and to maximize its potential, but it is only possible by developing and implementing a non-contradictory use option and by ensuring continuous monitoring. The aim of this study is to determine the land problems of Mardin province and to propose solutions for these problems. The study covers land problems in Mardin province. But often it has also touched on Turkey's soil problems. Unintended use of agricultural lands, unconscious chemical fertilization, pesticides and irrigation are at the forefront of land problems. Raising awareness of agricultural producers, ensuring inter-agency coordination and increasing the control mechanism have resulted in the minimization of land problems.