Programlanabilir lojik kontrol (PLC) kullanarak basınç ve ultrasonik algılayıcılar aracılığıyla açık kanalda su yükü ölçümü ve debi tahmini
Water head measurement and di̇scharge esti̇mati̇on an open channel by pressure and ultrasonic sensors using programmable logic control (PLC)
- Tez No: 528996
- Danışmanlar: PROF. DR. CAFER GENÇOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, programlanabilir lojik kontrol (PLC), anahtar eğrisi, basınç algılayıcı (BA) ve ultrasonik algılayıcı (UA) kullanarak açık kanaldaki su yükünü ölçmek ve debiyi tahmin etmek, akım gözlem istasyonunda (AGİ'de) mevcut elektronik limnigraf (EL) ile ölçülen su yükü ve debi değerleri ile karşılaştırmaktır. Çalışmanın yapıldığı AGİ'de bir adet EL ölçüm sistemi bulunmaktadır. Bu sisteme ek olarak açık kanaldaki su yükünü ölçebilmek ve debiyi anahtar eğrisi ile tahmin edebilmek için BA ve UA içeren bir pano yerleştirilmiştir. Bu panoda, analog girişi olan bir PLC, invertör, solar regülatör, USB vınn router, BA ve UA vardır. Bu panonun programı, CODESYS-ST dilinde bir yazılımla yazılmıştır. Su yükü ölçümleri ve debi tahminleri 15 dakika aralıklarla yapılmış ve 2454 adet gözlem alınmıştır. EL ile BA ve UA su yükü ve debi değerleri arasında bağımsız örnek t testi ve varyans analizi yapılmıştır. EL, BA ve UA su yükü ortalaması sırasıyla 928±4.9 mm, 927±4.9 mm ve 922±4.9 mm, debi ortalaması ise 4.61±0.038 m3 s-1, 4.62±0.037 m3 s-1 ve 4.58±0.037 m3 s-1 olarak belirlenmiştir. BA ve UA su yükü ve debi değerlerinin, EL su yükü ve debi değerlerinden istatistiksel olarak farklı olmadığı belirlenmiştir. BA ve UA kullanarak su yükü ve debinin açık kanalda ölçülebileceğini göstermiştir. Bu sonuç, BA ve UA su yükü ve debi değerleri yazılan bir arayüz aracılığı ile mobil ekranda izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure water head and discharge using the programmable logic control (PLC), key curve, pressure sensor (BA) and ultrasonic sensors (UA) in the open channel, and to compare water head and discharge measured by electronic limnigraph (EL) with that's of pressure sensor (BA) and ultrasonic sensors (UA) in the observation station (AGİ). There is an EL measurement system in AGİ. In addition to this system, a pano was installed including BA and UA to measure the water head and discharge by the key curve in the open channel. In this pano, there is a PLC, inverter, solar regulator, USB vınn router, BA and UA with analog input. The program of this pano is written in CODESYS-ST language. The water head and discharge measurements, 2454 observations were observed at 15-minute intervals. The independent samples t test and analysis of variance between EL and BA, and UA water head and discharge were performed. The water head and discharge of EL, BA and UA were 928±4.9 mm, 927±4.9 mm and 922±4.9 mm, respectively; 4.61±0.038 m3 s-1, 4.62±0.037 m3 s-1 and 4.58±0.037 m3 s-1. BA's and UA's water head and discharge values were not statistically different from EL's water head and discharge. Using BA and UA, water head and discharge can be measured in open channel. BA and UA water head and discharge are displayed on the mobile screen via an interface.