Yönetsel etik ile nepotizm ilişkisi: Ankara ve Bakü'de yapılan karşılaştırmalı bir araştırma
Relationship between managerial ethic and nepotism. A comparative research in Ankara and Bakü
  1. Tez No: 528997
  2. Yazar: NARMIN MIRZAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT GÖKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ankara ve Bakü`de yönetsel etik algısı ve nepotizmi inceleyerek, bu kavramların iş hayatına nasıl yansıdığını ve yönetsel etik algısı ve nepotizm arasında anlamlı ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Çalışma iki teorik ve bir araştırma bölümü olmakla üç bölümden oluşmaktadır. İlk iki bölümde; Etik, Yönetsel Etik, Kayırmacılık ve Nepotizm kavramları teorik açıdan incelenmiştir. Araştırma bölümünde ise, bireylerin çalıştıkları kurumlardaki yönetsel etik ve nepotizm algısı çoktan seçmeli anket soruları yoluyla ölçülmüştür. Araştırmanın örneklemi Türkiye ve Azerbaycan`ın başkentinde hem özel, hem de devlet sektöründe çalışan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada demografikler, yönetsel etik ve nepotizm algısıının ölçülmesine yönelik sorulardan oluşan anket kullanılmıştır. Anketler Ankara ve Bakü`de hem devlet hem de özel sektörde çalışan 405 kişiye uygulanmıştır. Elde edilen anket sonuçları SPSS 21. Programı ile analiz edilmiştir. Çalışanlardaki yönetsel etik, nepotizm algısı ve nepotizmin alt boyutlarının Ankara ve Bakü`ye göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini bağımsız örneklem t testi yapılarak araştırılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre Ankara örnekleminde yapılan regresyon analizine göre yönetsel etiğin nepotizm algısını anlamlı ve negatif olarak etkilediği tespit edilmiştir. Ankara örnekleminde genel nepotizm algısının cinsiyete, yaşa ve çalışma süresine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Bakü örnekleminde yapılan regresyon analizine göre yönetsel etiğin nepotizm algısını anlamlı ve negatif olarak etkilediği tespit edilmiştir.Bakü örnekleminde yönetsel etik ve nepotizm algısının demografiklere göre farklılık göstermediği, ama genel nepotizm algısının sadece çalışma sürelerine göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.Ankarada`ki katılımcıların hem yönetsel etik algısı hem de nepotizm algısı Bakü`deki katılımcılara göre daha yüksek çıkmıştır. Nepotizmin alt boyutlarından çalışanlardaki performans değerlendirme ve terfide kayırmacılık algısı, işlem kayırmacılığı algısı, işe alma ve yerleştirme kayırmacılığı algısı Ankara`da Bakü`ye göre daha yüksek çıkmıştır. Nepotizmin alt boyutlarından olan ücret kayırmacılığı algısı açısından Ankara ve Bakü`ye göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the perception of managerial ethics and nepotism in Turkey and Azerbaijan, to find the effects of these notions on work life and investigate whether there is a significant relationship between managerial ethics perception and nepotism.The study consists of three parts with two theoretical and one research chapters.In the first two chapters, the concepts of ethics, managerial ethics, favoritism and nepotism have been examined from the theoretical point of view.In the research section, the managerial ethics perception and nepotism is measured through results of multiple choice questionnaires carried out in the institutions in which individuals work. The sample of the study consists of individuals working in the private and government sectors in the capitals of Turkey and Azerbaijan. In the research, a questionnaire containing questions about demographics, managerial ethics and nepotism perception was used to make necessary analysis.The questionnaires were applied to 405 people working in Ankara and Baku both in government and private sectors.The results of the questionnaires were analyzed with SPSS 21 Program.In order to find possible diversity of managerial ethics, nepotism perceptions and sub-dimensions of nepotism for employees in Turkey and Azerbaijan, independent sample t-test was implemented. According to the findings of the study, it is determined that managerial ethics influenced nepotism perception significantly and negatively according to the regression analysis performed in Ankara sample.It is also determined that general nepotism perception in Ankara sample differs across sex, age and working time of participants.As for regression analysis performed in Baku sample, it is determined that managerial ethics had a significant and negative effect on nepotism perception.It is detected that the perception of managerial ethics and nepotism in Baku sample do not differ according to demographics, but the perception of general nepotism differs only according to working time.Both the perception of managerial ethics and the perception of nepotism found to be higher in Ankara participants than in Bakuparticipants.From the subscales of nepotism the perception of performance evaluation and sense of favoritism while promoting, as well as the perception of favoritism during recruitment and placement of employees is higher in Ankara than in Baku.The study does not find any significant difference between Ankara and Baku in terms of the perception of favoritism in wage-earning from subscales of nepotism.