Prospective English teachers' in-class speaking anxiety and their use of oral communication strategies
İngilizce öğretmen adaylarının sınıf içinde İngilizce konuşma kaygıları ve sözlü iletişim izlemleri kullanımları
  1. Tez No: 529024
  2. Yazar: OYA AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM BEKTAŞ ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Konuşma becerisi, günlük yaşamın ve eğitimin çok önemli bir parçası olduğu gibi, dil öğreniminin en önemli kısımlarındandır. Fakat dil öğreniminde kaygıdan en fazla etkilenen beceri, konuşma becerisidir. Kaygı, yalnızca öğrencilerin değil, öğretmenlerin de İngilizce konuşmaktan kaçınmasına sebep olabilir ve bu nedenle sınıflarında konuşmaya yönelik aktiviteleri kullanmayabilirler. Yabancı dil öğreniminde stratejiler kullanmak öğrenmeyi kolaylaştırır ve öğrenenlerin zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olur. Konuşma becerisi bakımından, sözlü iletişim stratejileri kullanmak konuşmacıların anlamlı ve anlaşılabilir bir iletişim kurmasına yardımcı olur. İngilizce öğretmen adaylarının sözlü iletişim esnasında hangi çeşit stratejileri kullandıklarını öğrenmek de bu sebeple önemlidir. Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmen adaylarının sınıf içerisindeki konuşma kaygısı seviyelerini ve sözlü iletişim kullanımlarını ölçmek ve yabancı dil kaygısı, sözlü iletişim strateji kullanımı, cinsiyet, sınıf ve kendi algıladıkları sözlü yeterlilik arasındaki ilişkileri bulmaktır. Bu çalışma rastgele küme örnekleme yöntemi ile seçilen 98 İngilizce öğretmen adayının katılımıyla gerçekleşmiştir. Veriler Yabancı Dil Sınıfı Kaygı Ölçeği (FLCAS) ve Sözlü İetişim Strateji Envanteri (OCSI) ile 2017 Güz döneminde toplanmıştır. Veriler Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi (SPSS) programı 23. 0 versiyonu ile analiz edilmiştir. Sonuçlar, katılımcıların orta seviyede konuşma kaygısına sahip olduğunu ve kaygı seviyesinin sınıfa ya da cinsiyete göre değişmediğini göstermiştir. Katılımcıların çoğu konuşma problemlerinin üstesinden gelmek için sözlü iletişim stratejilerini yüksek seviyede kullanmaktadır. İngilizce öğretmen adayları en çok anlamda uzlaşma stratejilerini kullanırken, en az iletiyi kısaltma ve değiştirme stratejilerini kullanmaktadır. Konuşma kaygısı ile sözlü iletişim stratejileri arasında düşük seviyede negatif bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca, öğrencilerin kendi algıladıkları sözlü yeterlilikleri ile sınıf içerisindeki konuşma kaygıları arasında orta dereceli bir korelasyon bulunmuştur. Benzer şekilde, öğrencilerin kendi algıladıkları sözlü yeterlilikleri ile sözlü iletişim stratejileri kullanımları arasında orta dereceli korelasyon bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Speaking is a fundamental activity of both daily life and education. It is one of the most vital skills that must be acquired in language learning. However, speaking is also the skill that is the most liable to be impaired by anxiety. The feeling of anxiety may have a negative impact on both students and teachers. As a result, they may not want to use communicative activities in their classes. Using strategies in foreign language learning facilitates learning and helps learners to overcome difficulties and anxiety. In terms of speaking, using oral communication strategies helps speakers to have a meaningful and understandable communication. It is also important to know what kind of strategies prospective English teachers use during oral communication. The purpose of this thesis is to describe the prevalence of prospective English teachers' in-class speaking anxiety and their use of verbal communication strategies, as well as to discover the relations among language anxiety, spoken communication strategies, gender, grade and perceived language proficiency. The study was conducted with the participation of 98 pre-service teachers who were selected through cluster random sampling. Data were collected by means of the Foreign Language Classroom Anxiety Scale (FLCAS) and Oral Communication Strategy Inventory (OCSI) during 2017-2018 Spring Semester. In order to analyse data, the Statistic Package for Social Sciences (SPSS) version 23.0 was employed. Results indicated that participants had a moderate degree of anxiety and the intensity of their anxiety does not change depending on grade and gender. Most of the participants reported high levels of oral communication strategy use to cope with speaking problems. They used negotiation of meaning strategy the most and message reduction and alteration strategy the least. There was a weak negative relationship between speaking anxiety and oral communication strategy utilisation. Moreover, there was a moderate correlation between students' perceived oral proficiency and in-class speaking anxiety. Similarly, there was moderate correlation between perceived oral proficiency and oral communication strategy use of the participants.