The relationship between job satisfaction, intention to leave and entrepreneurial intention in ship building industry
Gemi inşa sektöründe iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 529025
  2. Yazar: OKAN KUZU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KUNDAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Denizcilik, İşletme, Marine, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gemi inşa sektörü dünyadaki en zor endüstrilerden biridir ve özellikle sektörün tersane kısmı zorlayıcı çalışma ortamına sahiptir. Ortaya koyulmuş olan çalışmanın amacı, zorlayıcı çalışma koşullarından dolayı düşük olması beklenen iş tatmin düzeyini ölçmek ve iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve girişimcilik eğilimi arasındaki ilişkiyi sektör özelinde bulmaktır. Literatürde yer alan çalışmaların ışığında bir anket hazırlanmış ve iş tatmin seviyeleri, işten ayrılma niyetleri ve girişimcilik eğilimlerini ölçmek için gerekli verileri toplamak üzere gemi inşaatı sektörü profesyonellerine dağıtılmıştır. Toplanan verilerin analizleri, kavramlar arasında kuvvetli/zayıf ilişkileri ve demografik değişkenlerin bu kavramlar üzerindeki etkilerini ortaya çıkardı. İş tatmini, işten ayrılma niyeti ve girişimcilik eğilimi arasındaki ilişki gemi inşa sektörü özelinde daha önce Türkiye'de araştırılmamıştır. Sonuçlar güncel literatüre önemli katkılar sağlayacak ve bulgular ileriki dönemde yapılacak çalışmalar için bir bilgi kaynağı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Ship building industry is one of the most difficult industries in the world and especially shipyard part of subject industry has coercive working environment. Aim of the study is measuring job satisfaction level which is expected low because of though working conditions and find the relationship between job satisfaction, job leave intention of industry professionals and their entrepreneurial intentions. A questionnaire has been prepared in the light of previous studies in the literature and distributed to ship building industry professionals to collect necessary data for measuring job satisfaction level, intention to leave and entrepreneurial intention. Analysis of collected data revealed major/minor relationships between concepts and demographic variables' effects on that concepts. Investigation of the relationship between job satisfaction, intention to leave and entrepreneurial intention has not been performed specifically for the ship building industry in Turkey before. Results will make valuable contribution to the current literature and being an information source with findings.