48-60 ay arası çocuğa sahip ebeveynlerin anne babalarından algıladıkları tutumlar, anne babalarına bağlanma stilleri ile kendi anne babalık tutumları arasındaki ilişkiler
An examination of the relationship among perceived attitudes of parents who have 48-60 months children , their parenting styles and their parenting attitudes
- Tez No: 529029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma 48-60 ay arası çocuklara sahip ebeveynlerin anne babalarından algıladıkları tutumlar, anne babalarına bağlanma stilleri ile kendi anne babalık tutumları arasındaki ilişkiyi incelemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 200 ebeveynden oluşmaktadır. Bu ebeveynlerin 117'si kadın 83'ü erkeklerden oluşmaktadır. Tüm katılımcılara Aile Bilgi Formu, Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Anketi-PARI, Anne-Baba Tutum Ölçeği ve İlişki Ölçekleri Anketi uygulanmıştır. Araştırmada Spearman Korelasyon analizi ve gruplar arasına bakmak için Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda algılanan aşırı annelik düzeyinin artması ile psikolojik özerklik tutumları, kontrol-denetleme tutumları ve saplantılı bağlanma düzeylerinde anlamlı artışlar gözlenmiştir. Ev kadınlığını reddetme düzeyinin artması ile psikolojik özerklik tutumları, saplantılı bağlanma, kayıtsız bağlanma ve korkulu bağlanma düzeylerinde anlamlı artışın olduğu sonucuna varılmıştır. Karı koca geçimsizliği açısından bakıldığında, geçimsizlik arttıkça psikolojik özerklik tutumları, korkulu bağlanma ve kayıtsız bağlanma düzeylerinde anlamlı bir artış görülmektedir. Aynı zamanda baskı ve disiplin düzeylerinin artışı ile psikolojik özerklik seviyesinde anlamlı artışlar görülmüştür. Son olarak kayıtsız bağlanma düzeyleri ele alındığında bu bağlanmadaki artışlar ile ebeveyn tutumu açısından psikolojik özerklik tanıma seviyelerinde de artışın olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the relationship between perceived attitudes of parents who have child between 48-60 months, their parenting styles and their own parenting attitudes is examined. The study group consists of 200 parents (117 mothers, 83 fathers). The data is collected via Family Information Form, Family Life and Attitude of Raising Child Scale, Parenting Attitude Scale, and Relations Scale. To examine the differences between groups, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis Test are used. Also, Spearman Correlation Analysis is implemented. As a result of the study, as the level of perceived excessive motherhoood increases, the increases in the level of psychological autonomy attitudes, control on children, and obsessive attachment are observed. Secondly, as the level of refusing being housewife increases, the level of psychological autonomy attitudes, obsessive attachment, indifferent attachment, and fearful attachment increase significantly. Thirdly, as the level of incompatibility among parents increases, there is observed significant increase in the level of psychological autonomy attitudes, fearful attachment, and indifferent attachment. Additionally, as the level of pressure and discipline increases, psychological autonomy attitudes increase. Finally, when considering indifferent attachment levels, this attachment style has been associated with the increases in the level of allowing psychological autonomy to children in terms of parenting attitude.