Para politikalarının finansal istikrara etkilerinin tespiti: Mevduat zorunlu karşılık oranlarının ticari banka bilançolarına etkisi
Determination of financial stability in monetary policies: Effects of compulsory provisions for commercial banks
  1. Tez No: 547977
  2. Yazar: YILMAZ UĞURCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA SOBA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Finansal istikrarsızlığın hâkim olduğu finansal sistemlerde meydana gelen olumsuzlukların ve ekonomik sistem içerisindeki yanlış tercihlerin neden olduğu mali dengesizlik durumlarında şiddetli finansal şokların gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Finansal istikrarı sağlamanın güç olduğu ekonomilerde bankacılık sektörünün zayıf, olası finansal şok ve krizler karşısında düşük dirençli olması halinde finansal kırılganlığın arttığı söylenebilir. Çalışmada para politikası uygulanmasında aktif rol alan bankaların mevduat zorunlu karşılık oranlarının ticari banka bilançoları incelenerek uygulanmış olan mevcut para politikaların finansal istikrara olan etkileri tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma neticesinde ise TL cinsinden zorunlu karşılık oranlarındaki artışlar nakit değerler üzerindeki artışı durduramasa da negatif yönlü bir artışa sebep olarak piyasadaki likidite düzeyine etki edebilmektedir. Bu etki sonucunda piyasadaki likidite akışının yavaşlamasıyla ülke içerisinde faizler yüksek oranları görebilmekte ve yatırımların önüne geçebilmektedir. Hal böyle olunca da ülke içerisinde yatırım durması ile işsizlik ve enflasyon oranlarının artış göstermesi kaçınılmaz olmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is inevitable that severe financial shocks will occur in cases of financial instability caused by the negativities in financial systems dominated by financial instability and by wrong choices in the economic system. It can be said that financial fragility increases in the economies where financial stability is difficult, if the banking sector is weak, against possible financial shock and low resistance to crises. In this study, the effects of the current monetary policies on the financial stability of the banks, which have been applied in the monetary policy implementation, have been examined by examining the commercial bank balance sheets of the deposit required reserve ratios. As a result of the study, the increase in the reserve requirements in TL denominated deposits may not halt the increase in cash values, but this may have a negative effect on the liquidity level in the market. As a result of this effect, interest rates in the country can see high rates and prevent investments by slowing the liquidity flow in the market. As such, it is inevitable that unemployment and inflation rates will increase in the country.