Sıçanlarda miyokard iskemi/reperfüzyon modelinde ST. thomas ve del nido kardiyopleji solüsyonlarının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of thomas and del nido cardioplegia solutions in A myocardial ischemia / reperfusion model in rats
- Tez No: 529071
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK KIVANÇ METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Açık kalp cerrahisi sonrası hastaların postoperatif dönemdeki mortalite ve morbidite oranı operasyon sırasında iskemiye bağlı oluşan reperfüzyon hasarıyla yakından ilişkilidir. Açık kalp ameliyatlarında aortik kros klemp sonrası kalbi diyastolde durdurmak, miyokardı korumak ve iskemi/reperfüzyon hasarını önlemek için kardiyopleji solüsyonuna ihtiyaç vardır. Bu çalışmada açık kalp operasyonlarında kullanılan iki kardiyopleji solüsyonunun miyokart hücrelerinde hasar markeri olan SDF-1 proteininin ve iskemi modifiye albuminin miyokart dokusundaki düzeylerine etkilerinin karşılaştırılması planlanmıştır. Yöntem: Deney hayvanı çalışmasında DEÜ Multidisiplin Laboratuvarı Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulu'ndan 25/2017 protokol numarası ile etik kurul onayı alındı. Deney hayvanları DEU Multidisiplin Laboratuvarından sağlandı. Ağırlıkları 200-300 g arasında değişen Wistar albino tipi 21 adet dişi sıçanlardan rastgele seçilerek 3 grup oluşturuldu. Grup 1 ( n:7): Sham grubu (4ml serum fizyolojik) intrakardiyak Grup 2 ( n:7): Geleneksel solüsyon St.Thomas (Plegisol) .( 4 ml solüsyon) intrakardiyak Grup 3( n:7): Yeni nesil solüsyon del Nido .( 4 ml solüsyon) intrakardiyak Tüm gruplardaki sıçanlar 45 mg/kg Ketamin/ 7 mg / kg Xylazin intraperitonel uygulama yoluyla anestezi altına alındı. Denekler supin pozisyonu verilerek tespit edildi. Daha sonra göğüs bölgesi tıraş-dezenfeksiyon yapılarak asepsi sağlandı. Sıçanlarda sternotomi yapılarak kalbe ulaşıldı. Kalp çalışırken atriumdan heparinize edildi. Tüm gruplardaki sıçanlara sternetomi yapıldı, aortaya kros-klemp konularak kalpte kontrollü iskemi yaratıldı. Kros-klempin ardından aort kökünden branül yardımıyla 4 ml kardiyopleji verilerek arrest sağlandı. Reperfüzyondan sonra kros-klemp kaldırılıp kalp tamamen alınarak denekler sakrifiye edildi. Miyokart dokuları sıvı azot ile dondurularak işlem tamamlandı. Bulgular: Açık kalp cerrahisi vakalarında uygulanan geleneksel kardiyopleji solüsyonu St.Thomas (Plegisol) ile yeni nesil kardiyopleji solüsyonu del Nido oksidatif stres markerları iskemi modifiye albümin (IMA) ve stromal derived faktörün (SDF1) miyokardiyal iskemi/reperfüzyon modelinde doku düzeyinde seviyelerine bakıldı.SDF1 analiz değerlerine bakıldığında; kontol grubunun SDF1 değeri 33,221±16,558 , plegisol grubunun SDF1 değeri 24,114±22,470 ve del Nido grubun SDF1 değeri 35,007±23,365 olarak bulundu (p=0,456). IMA analiz değerlerine bakıldığında; kontol grubunun IMA değeri 99,790±92,246, plegisol grubunun IMA değeri 257,587±98,347 ve del Nido grubun IMA değeri 236,918±118,376 olarak bulundu (p=
Özet (Çeviri)
Objective: Postoperative mortality and morbidity rates of patients after open heart surgery are closely related to ischemia-induced reperfusion injury. In open heart surgeries, cardioplegia solution is needed to stop the heart in diastole after aortic cross clamp, to protect the myocardium and to prevent ischemia / reperfusion injury. In this study, it is planned to compare the effects of two cardioplegia solutions used in open heart operations on the myocardial damage markers SDF-1 protein and ischemia modified albumin levels in myocardial tissue. Method: Ethical committee approval was obtained in the experimental animal study with the protocol number 25/2017 of the Animal Experiments Ethics Committee of DEU Multidisciplinary Laboratory. Experimental animals were obtained from the DEU Multidisciplinary Laboratory. Wistar albino type rats were randomly selected from 3 groups. Group 1 (n: 7): Sham group (4ml physiological saline solution) intracardiac Group 2 (n: 7): Traditional solution St.Thomas (Plegisol). (4 ml solution) intracardiac Group 3 (n: 7): new generation solution del Nido (4 ml solution) intracardiac Rats in all groups were anesthetized with 45 mg / kg Ketamine / 7 mg / kg xylazine intraperitoneally. Subjects were detected by giving a supine position. Then, asepsis was provided by shaving and disinfection. The heart was reached by sternotomy in rats. It was heparinized from the atrium while the heart was running. All rats in all groups undergone sternotomy. The rats in all groups were placed in the aorta with a cross-clamp and controlled ischemia was created in the heart. Following the cross-clamp, 4 ml of cardioplegia was provided with the help of a branule from the aortic root. After reperfusion, the cross-clamp was removed and the heart was completely sacrificed. The myocardial tissues were frozen with liquid nitrogen and the procedure was completed. Results: Cardioplegia solution with traditional cardioplegia solution in St. Stephens (Plegisol) and new generation cardioplegia solution del Nido oxidative stress markers ischemia modified albumin (IMA) and stromal derived factor (SDF1) were evaluated in myocardial ischemia / reperfusion model. When the analysis values are examined; SDF1 value of the control group was found to be 33,221 ± 16,558, the SDF1 value of the pleisol group was 24,114 ± 22,470 and the SDF1 of the del Nido group was 35,007 ± 23,365 (p = 0.456). When IMA analysis values are examined; The IMA value of the control group was 99,790 ± 92,246, the IMA value of the pleisol group was 257,587 ± 98,347 and the IMA value of the del Nido group was found as 236,918 ± 118,376 (p =