Şirket satınalmaları ve satınalmaların alıcı şirket üzerinde yaratacağı etkilerin değerlendirilmesi ve bir uygulama
Company acquisitions and the evaluation of effects created by acquisition on the buyer firm and a case study
- Tez No: 52912
 - Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA İPÇİ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 1996
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı sinerji etkisinin ölçülebilmesi ve satın almanın alıcı firma üzerinde yaratabileceği etkileri uygun bir yöntemle belirleyebilmektir. Türkiye ve dünya'daki ekonomik gelişmelerin bir sonucu olarak, işletmelerin karşı karşıya oldukları pazarda bir büyüme söz konusu olabilmektedir. Özellikle, Ülkemizin Gümrük Birliği'ne girişinden sonra, şirketler için yeni uruklar doğmuş ve yeni pazarlara girme şansı gündeme gelmiştir. Bu ise işletmeleri büyümeye iten bir güdü olmuştur. Ayrıca, işletmeleri büyümeye iten kar, teknolojik gelişim vb. gibi çeşitli nedenler mevcuttur. İşletme sahipleri büyüme amaç ve güdülerine bağlı olarak büyüme yönü ve yolunu seçmelidirler. Dışsal büyümenin bir türü de şirket birleşme ve satın almalarıdır. Şirket satmalına karan verilirken, büyüme kararında dikkate alınması gereken amaç ve güdüler göz önünde tutulmalıdır. Şirket satın alma kararının verilmesinden önce değerleme yöntemleri incelenerek çalışmaya en uygun değerleme yöntemi seçilmeli ve bu yöntemle uygun fiyat veya fiyat aralığı tespit edilmelidir. Bu çalışmadaki uygulamada blok şirket satın alma ele alındığı için, ayrıca satınalmaların alıcı şirket üzeride yaratabileceği etkilerinin belirlenmesi amacıyla nakit akışlarını esas alan değerleme yöntemi tercih edilmiştir. Seçilen örnek çerçevesinde satınalınacak tesisin değeri hem mevcut performansın devamı varsayımı altımda hemde satınalma sonrasında alıcı şirketin daha iyi performans ile çalışması durumunda değer tespiti yapılmıştır.II Bu iki değer arasındaki fark ise sinerji etkisi olarak tanımlanabilir. Satınalma işleminde belirlenen fiyat ile sinerji etkisi hem alıcı hem satıcı şirket arasında paylaşılabilir ayrıca mevcut tesisin daha etkin kullanımı ile makro ekonomik bazda da kaynakların daha etkin kullanımı sağlanmış olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT The purpose of this study is to measure the synergy effect and to determine the effects which is esulted from the acquisitions on the buyer firm by using a convenient method. As a result of developments in Turkey and World economy, there can be a growth in the market where the firms operate. Particularly after entering the Customs Union, new horizons have been arisen for the firms and the chance for entering new markets have been put on the agenda. And this become a strong motive for companies to grow. Moreover there are varius reasons as the profit and technological development etc. for the firm to grow. Owners of the compaies should choose to growth direction and the method according to objectives and motives of the growth. One of the methods of external growth is company mergers and acquisitions. While the decision of acquirement of a firm have been mode, are should consider objectives and motives of growth decision. Before making the decision of mergers and acquisitions, company valuation methods should be examined and the most convenient method for the study should be selected. So that acceptable price or price range can be determined by using that method. Since block company buying has been considered in this study, in order to determine the effects which can be created by the acquirement on the buyer company a valuation method of which is based on net cash flows is preferred. In the case study, it is assumed that the present performans of the buyer will continue at the same level and the buyer firm's performence will be better after the acquisition and the valuations have been done under those assumptions. The difference between those two valuation can be called as the synergy effect. The price that is determined in the acquisition and the synergyIV effect can be shared between the buyer and the seller firms. Moreover, through effective utilisation of peresent plant, efficient usage of resources on the framework of macro economy would be provided.