Mehmet Sait Şimşek'in 'Hayat Kaynağı Kur'ân' tefsirinde sebeb-i nüzûl ve nâsih-mensûh
The cause of announcement for the verses and the passing down of the scripts of the Qur'an in commentary of Mehmet Sait Şimşek 'the source of life, Qur'an'
- Tez No: 529117
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN BAYRAKTUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Her dönemde yapılan Kur'ân tefsirleri kendi dönemin hayat izlerini taşır. Dönemin sosyal, ekonomik ve toplumsal problemlerine çözümler sunar. Şimşek'in“Hayat Kaynağı Kur'ân”tefsiri de günümüzde en son yazılan Türkçe tefsirlerden olması, günümüz sosyal problemlerine ışık tutması bakımından önemli tefsir kaynaklarındandır. Hiç şüphesiz müfessirler Kur'ân'ın tefsirinde esbâb-ı nüzûle önemli bir yer vermişlerdir. Çünkü bazı âyetlerin hakkıyla anlaşılması nüzûl sebebini bilmeye bağlıdır. Kur'ân'da nesh konusu dasahâbe döneminden itibaren günümüze kadar üzerinde yoğun olarak durulmuş, üzerinde pekçok eser yazılmış ve İslam'ın ilk döneminden itibaren günümüze kadar üzerinde tartışılan bir konu olmuştur. M. Sait Şimşek, gelenekçi müfessirlerin aksine nesh ve sebeb-i nüzûl konusunda farklı bir çizgi takip ederek Kur'an-ı Kerim'de neshin varlığını kabul etmemekte, aynı zamanda sebeb-i nüzûlü bilmeyi de tefsir yapma açısından şart olarak görmemektedir. Bu nedenle çalışmamızın konusunu M. Sait Şimşek'in“Hayat Kaynağı Kur'ân”Tefsiri'inde Esbâb- Nüzûl ve Nâsih-Mensûh olarak belirledik.
Özet (Çeviri)
The commentaries of the Qur'an have impacts of the social life of its period.The commentaries provide solutions to the social, economical and communal questions of its time. Being one of the latest version of the commentaries of Qur'an, Mr. Simsek's commentary book,which is titled as“The Source of Life, Qur'an'', is one of the significant ones which enlightens the social questions of our time. The commentators have certainly given a significant care about the reasons of the verses of Qur'an,the reasons due to which that particular verse of Qur'an was announced, which is commonly referred to with the term ”Asbab-i nuzul“ that translates as ”the cause for which that particular verse of Qur'an was announced“. Because it is vital to understand the cause of the announcement of a verse in order to comprehend the meaning of verse itself. The passing down of the scripts has been focused on since the time of companios of the Prophet,whom are commonly referred as ”Sahaba“, many studies has been done about it and there have been particular discussions regarding the topic since the early times of Islam.On contrary to common commentators of Qur'an, M. Sait Simsek follows a different path regarding the pass down of the scripts of Qur'an and the cause of announcement of verses, he does not accept the exsistence of passing down of scripts, as well as he does not find it necessary to know aboutthe cause of announcement of a verse in order to translate/comment on it. Therefore, this paper's topic of focus is defines as ”cause of announcement“ and ”passing down of the scripts“, which are referred to, respectively, as ”Asbab-i nuzul“ and ”Nasih-Mensuh", in the study of M. Sait Simsek.