The role of motivational strategies on motivating Iraqiefl students to speak in English
Iraklı İngilizce yabancı dil öğrencilerinin İngilizce konuşmaya teşvik edilmesinde motivasyon stratejilerinin rolü
- Tez No: 529118
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AKBAR RAHIMI ALISHAH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Motivasyon, öğrencilerin İngilizce öğrenmeye ne ölçüde istekli olacaklarında belirleyici yol oynar. Bu çalışmanın amacı da Iraklı öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesinde motivasyon stratejilerinin rolünün araştırılmasıdır. Araştırmada karşılaşılan başlıca sorun, Salahaddin Üniversitesi İngilizce bölümlerindeki öğrencilerin normalde İngilizce öğrenmeye motive edilmemesi idi. Bu araştırma soruları, araştırmanın amacı doğrultusunda belirlenmiştir; bu bağlamda üniversite eğitmenleri tarafından öğrencilerin konuşma becerisini geliştirmek için uygulanan motivasyon stratejisi türleri, İngilizce öğretmenlerinin öğrencilerin motivasyon stratejilerini ne ölçüde uyguladıkları ve öğrencilerin sınıfta İngilizce konuşulmasına yönelik motivasyon stratejileri karşısında takındıkları tutumun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araç olarak anketler ve mülakatlardan yararlanılmıştır. Araştırmaya katılanlar, Salahaddin Üniversitesi Dil Fakültesi İngilizce Bölümü ikinci, üçüncü ev dördüncü sınıfları olmak üzere farklı öğretim sınıflarında okuyan 113 İngilizce Yabancı Dil öğrencileridir. Yine aynı fakültede görevli 18 İngilizce Yabancı Dil öğretmeni de bu araştırmaya katılmıştır. Anketler ve mülakatlar da her iki katılımcı grubu kapsayacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanması ve analiz edilmesinin ardından son aşamada elde edilen bulgular, rol oynama, tartışma ve problem çözme, grup/ikili tartışma fırsatları yaratılması ve dayanışma temelli öğrenim ortamı sağlanması gibi stratejilerin, öğrencilerin konuşma etkinliklerine katılımında son derece önemli olduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda öğretmenler, öğrencilere farklı etkinlikler hazırlanması, sunum yapmalarının istenmesi, öğrenci merkezli yaklaşım benimsenmesi, bireysel gereksinimlere önem verilmesi ve öğrencilerin L1 düzeyinde dil kullanmalarının önlenmesinin de öğrencilerin konuşma etkinliklerine katılımını sağlamak için öğretmenler tarafından uygulanabilecek yardımcı stratejiler olduğu görüşünü de dile getirmişlerdir. Keza, motive edilen öğrencilerin çoğunluğu, konuşma becerilerinin gelişmesinde motivasyon stratejilerinin önemli olduğu görüşündedirler. Öğrenciler, arkadaşça ilişkinin, grup çalışmasının ve zevkli ortamlar hazırlanmasının, öğrencilerin konuşma becerilerinin geliştirilmesinde en etkin motivasyon stratejileri olduğu görüşündedirler. Son bölümde yer alan tavsiyelerden bazıları şunlardır; öğrencilerin konuşmaya teşvik edilmesinde motivasyon stratejileri önemli olmakla birlikte öğrencilerin kendi konuşma becerilerini yönlendirebilmeleri için çeşitli motivasyon stratejilerine gereksinimleri vardır ve sınıfta farklı türde motivasyon stratejileri uygulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Motivation determines the degree of students' desire to learn English. Thus, the current research is discovering the role of motivational strategies to improve Iraqi learners' speaking skills. The problem of the study is that Iraqi learners (EFL students) at the departments of English at Salahaddin University are normally not motivated enough to learn English. Three research questions were designed according to the aims of the study which are: finding out the types of the motivational strategies used by university teachers to improve the students' speaking skill, the extent to which teachers of English language use motivational strategies and the students' attitude toward motivational strategies in speaking classroom. The instruments included questionnaires and interviews. The participants of the study consisted of 113 EFL students in different years of study; second, third and fourth year at salahaddin university-college of languages-department of English language. Also, 18 EFL teacher whose teach English language at the same college participated in the current study. So, the questionnaires and interview were administered to both groups of the participants. Finally, after collecting and analyzing the data, the findings indicated that the strategies such as applying role-play, debate and problem-solving, employing group/pair work discussion and providing friendly learning environment are very important to engage students in speaking activities. The teachers also reported that providing students with different activities, asking them to do presentation, adopting student-centered approach, paying attention to individual needs and preventing students from using L1 are among strategies teachers can use to help students engage in speaking activities. Also, the majority of the students was motivated and thinks that motivational strategies are important to improve speaking skills. Also, they think that friendly relationship, group work and creating enjoyable atmosphere are the most effective motivational strategies to develop the students' speaking skills. Finally, some recommendations shown are; motivational strategies are important to encourage the learners to speak, the learners must rely on different motivational strategies to master their speaking skills and it is necessary to use different types of motivational strategies in class.