Halkın Sesi gazetesinde II. Dünya Savaşı yıllarında İzmir
People's Voice journal İn İzmir During World War II
  1. Tez No: 529155
  2. Yazar: SEVAL AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MEHMETEFENDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Tezin amacı İkinci Dünya Savaşı'nın yaşandığı 1939-1945 yıllarında Halkın Sesi Gazetesi'ne göre İzmir'in sosyal, siyasal ve ekonomik yaşamını ele almaktır. İzmir'in savaş yıllarındaki koşullarını daha geniş bir perspektifte ele alabilmek için İkinci Dünya Savaşı'nın ülkelere ve Türkiye Cumhuriyeti'ne etkileri üzerinde durulmuştur. İkinci Dünya Savaşı yıllarında dünya, Almanya'nın notasız saldırı amacını taşıyan saldırgan politikalarının etkisinde ne yapacağını bilememiştir. Almanya Avrupa'yı, Japonya Pasifik'i, İtalya Akdeniz'i (Mare Nosrtrum) hedef haline getirmiş, Sovyet Rusya ise Türkiye için baskı unsuru olmuştur. Almanya'nın Türkiye'nin savaşa girmesi yönünde çok büyük bir isteği olmazken Sovyet Rusya'nın olmuştur. Nasyonel Sosyalistler ile Sosyalistler birleşince halkların ve ülkelerin özgürlüğünü savunmak, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi şeffaf ülkelere kalmıştır. Türkiye ve İzmir ise İkinci Dünya Savaşı yıllarında Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yönetilmiştir. Milli Korunma Kanunu'yla özellikle ekonomik yaşam devletin denetimine alınmıştır. Türkiye Cumhuriyeti, savaş yıllarında savaştan uzak durmuş ve dünyaya barış mesajları verilmiştir. Buna rağmen hem savaşın yarattığı olumsuz koşullardan etkilenmiş hem de savaşa sembolik de olsa girmekten kaçamamıştır. Halkın Sesi Gazetesi'ne göre İzmir'in sosyal yaşamı, savaşın yarattığı olumsuz koşullardan çok etkilenmiştir. Hemen hemen bütün dünyada ve Türkiye'de görülen salgın hastalıklar, karaborsacılık ve pahalılık İzmir'de halkın yakındığı konular arasında olmuştur. Savaşın olumsuz koşullarına rağmen savaşın ortalarında Hitler'in yenileceği, Sovyet Rusya'nın kazanacağı anlaşılmış, Amerika Birleşik Devletleri ve İngiltere tarafından Atlantik Bildigesi yayınlamış, Türkiye Cumhuriyeti, İsmet İnönü sayesinde savaştan uzak kalmış ve İzmir, Belediye Başkanı Dr. Behçet Uz tarafından yeniden imar edilmiştir. İzmir'de halkevleri, sinema, tiyatro ve spor, halkın yoğun ilgi duyduğu alanlar arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to examine the social, political and economic life of İzmir according to the People's Voice Newspaper in 1939-1945 when the Second World War was experienced. In order to address the conditions in Izmir, in a broader perspective of the war years of World War II countries and the Republic of Turkey was focused on the effects of state. During World War II, the world did not know what Germany was going to do under the influence of aggressive policies aimed at offensive attacks. Germany Europe, Japan Pacific, Italy Mediterranean (Mare I Nosrt) has been made the target, while Soviet Russia was an element of pressure for Turkey. Turkey's entry in the direction of Germany's war Soviet While there has been a huge request of Russia. When National Socialists and Socialists unite, there remains transparent countries like the United Kingdom and the United States, defending the freedom of the peoples and countries. The Second World War was managed by Turkey and Izmir Republican People's Party in the year. Especially economic life has been taken into control by the National Protection Act. The Republic of Turkey, have refrained from war during the war years and given the messages of peace to the world. Nevertheless, he was not affected by the negative conditions created by the war, nor was it symbolic to the war. According to the People's Voice Newspaper, the social life of İzmir was very influenced by the negative conditions created by the war. Almost all the world and epidemics seen in Turkey in Izmir trafficking and expensiveness of the issues that have been close to the people. Despite the war's adverse conditions, war, Hitler will be defeated in the mid Soviets understood that the gains in Russia, issued the Atlantic Speak by the United States and the United Kingdom, the Republic of Turkey, he has stayed away from the war thanks to Ismet Inonu and Izmir Mayor Dr. It was reconstructed by Behçet Uz. People's houses, cinema, theater and sports in Izmir are among the areas of great interest of the public.