Öfke problemi yaşayan üniversite öğrencilerinde çocukluk çağı travmalarının incelenmesi
Examine to childhood traumas in university students with anger problem
- Tez No: 529173
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmada bireylerin çocukluk çağlarında yaşamış oldukları travma dediğimiz ihmal ve istismar olgularının yetişkinlikteki yaşanılan öfke duygusunun ve bu duygunun sürekliliği ile olan ilişkisine bakmak amaçlanmıştır.Bunun yanında bazı sosyo - demografik olgularda çalışmaya dahil edilmiştir. Yapılan çalışmaya göre çocukluk çağı travmaları ile öfke arasında anlamlı ilişkiler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
n the study, it was aimed to investigate the relationship between neglect and abuse cases of traumatized individuals in their childhood and the persistence of this anger in adulthood and the continuity of this perception. In addition to this, some socio - demographic events were included in the study. According to the study done, there are significant relationships between childhood trauma and anger.