Tümör ile ilişkili peptidlerin sentezi ve kararlılıklarının incelenmesi
Synthesis and examination of stabilities of tumor-related peptides
  1. Tez No: 529178
  2. Yazar: ŞEYDA KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, lenf tümörü ile ilişkili LyP-1 peptidinin serum içerisindeki kararlılığının peptid omurgası siklizasyonu ve aşılama yöntemleri ile arttırılması çalışıldı. LyP-1 peptidinin halkalı homodimer ve SFTI-1 peptid iskelesinin iki ayrı hattına düz ve ters olarak aşılanmış versiyonları katı faz peptid sentez yöntemi (SPPS) ile sentezlendi. Sentezlenen peptidler ters faz yüksek basınçlı sıvı kromatografisi (RP-HPLC) ile saflaştırıldı ve fraksiyonların molekül ağırlıkları sıvı kromatografisi/kuadrupol-uçuş zamanlı kütle spektrometresi (LC-MS/QTOF) ile analiz edildi. Elde edilen peptidlerin saflığı analitik RP-HPLC ile kontrol edildikten sonra % 100 insan kan serumu içerisindeki kararlılıkları incelendi. Halkalı homodimer LyP-1 peptidi 24 saatin sonunda % 90 oranında serum içerisinde bozunmadan kalarak olağanüstü bir kararlılık gösterdi. Aşılama yöntemi ile de LyP-1 peptid epitopunun serum kararlılığı arttırılabildi. Sentezlenen peptidlerin hemolitik aktiviteleri incelendiğinde, hemolitik aktivitelerin maksimum % 10 oranında olduğu görüldü. Bu bulgular ilaç araştırma ve tasarım çalışmalarında yeni peptid yapılı terapötiklerin geliştirilmesi açısından faydalı olabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, enhancement of the stability of lymph nodes related LyP-1 peptide in serum was studied by peptide backbone cyclization and grafting methods. Cyclic homodimer of LyP-1 peptide and its grafted versions as straight and retro sequences onto both SFTI-1 loops were synthesized using Fmoc solid phase peptide synthesis (SPPS). Synthesized peptides were purified by reversed phase high performance liquid chromatography (RP-HPLC) and the molecular weights of the fractions were analyzed with liquid chromatography/quadrupole-time-of-flight mass spectrometry (LC-MS/QTOF). After checking the purity, the stability of the peptides were determined in 100 % human blood serum. The cyclic homodimer LyP-1 peptide was showed an extraordinary stability as 90 % of the peptide remained intact in serum after 24 hour. In addition, the serum stability of LyP-1 peptide epitope can also be increased by grafting. While hemolytic activity of synthesized peptides were examined, the peptides have only maximum 10 % hemolytic activity. These findings may be useful in the development of new peptide based therapeutics in drug development and design studies.