Aksu ilçesinde (Isparta) kırsal nüfusun yaşlanması ve yaşlı nüfusun sorunları
Aging rural population and problems of elderly population in the district of Aksu (Isparta)
- Tez No: 529189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Türkiye'de 21.yüzyıla girilirken kırsal nüfus gerilemekle birlikte yaş yapısında da önemli değişimler meydana gelmeye başlamıştır. Yarım yüzyılı aşan bir süredir göç veren kırsal alanlarda doğurganlık oranlarının da azalmasıyla kırsal nüfus, ülke ortalamasının üzerinde hızlı bir yaşlanma sürecine girmiştir. Ortalama yaşam süresindeki artışın da bu sürece etkisiyle kırsal alanlarda nüfus piramidinin tabanı daralırken, tepesi giderek genişlemektedir. Kırsal alanların; başta geleceği olmak üzere ekonomik yapısını temelden etkileyen nüfusun hızlı yaşlanma süreci, kırsaldaki yaşlı nüfusun karşılaştığı sorunlar ve bu sorunlara kalıcı çözüm önerileri getirilmesi açısından da yakından izlenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada; Aksu (Isparta) ilçesi kırsalında yaşayan yaşlıların demografik, kültürel, sosyal, sağlık, psikolojik ve ekonomik durumlarını ve kırsaldaki yaşlı sorunlarını belirlemek ve çeşitli çözüm önerileri sunmak amaçlanmıştır. Araştırmada veriler, TÜİK'dan nüfusun yaş verileri ile sahada 65+ yaşlı nüfusa uygulanan anketlerden elde edilmiştir. Ayrıca köy muhtarları ve ilçe yöneticileri ile de görüşme yapılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; kırsaldaki yaşlının ekonomik durumuna bakıldığında çok düşük gelir seviyesine sahip oldukları görülmektedir. Eğitim seviyesinin de düşük olduğu ilçede, emekli maaşı ve devlet tarafından verilen yaşlılık aylığı yetersiz gelmektedir ve yaşlı temel ihtiyaçlarını gidermede zorluk çekmektedir. Kırsaldaki yaşlıların en büyük sorunlarından biri de yalnızlık, bakımsızlık ve yardıma muhtaçlıktır. Yalnızlık ve ekonomik sıkıntılar, yaşlıların yaşlılık algısı üzerinde olumsuz bir anlam taşımalarına neden olmaktadır. Huzurevi şeklinde verilen yaşlı hizmetlerine kırsaldaki yaşlı nüfus sıcak bakmamaktadır. Bunun en önemli nedenlerinin başında ise, bulunduğu ortamı terk etmek istememeleri ve huzureviyle ilgili olumsuz duyumlar almalarıdır. Yaşlılar huzurevi yerine kendi yaşadıkları evde, bakım görme fikrine daha ılımlı yaklaşmaktadır. Huzurevine olumsuz bakan yaşlı için, kendi yaşadığı yerde hizmet almasına yönelik“kırsalda yaşlıya yönelik hizmet modelleri”nin geliştirilmesi ve uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey while the 21th century enter, the rural population has begun to decline as well as major changes have seen in structure age. With a migration rate of over half a contury, in rural rates of fertility have begun decline and the rural population has entered a rapid aging process above the country average, with the increase in the average life span, while the base of the population pyramid shrinks in rural areas, the hill is gradually expending. The population that a affects the economic structure of the rural areas specially for the future, should be keep a clase watch on in term of rapid aging progress, problems faced by rural elderly population and prosposing permanent solution to these problems. In this study; it is aimed to determine the demographic, cultural, social, healty, psychological and economical conditions of the elderly living in the district of Aksu (Isparta) also in the rural areas elderly problems and various solution propesals. The data were obtained from the questionnaires applied to the age of the population on of TURKSTAT and the 65+ elderly population . In addition, headman and district executives were also interviewed. According to the result of the research; when the economic status of rural elderly is examined, it is seen that rural elderly have a very low income level. In the district the lower level of education, pension and state old age pension are inadequate and it is difficult to get rid of the old basic needs. One of the biggest problems of rural elderly people is loneliness, lack of care and welfare dependency. Loneliness and economic troubles cause the elderly to have a negative meaning on the sense of old age. Elderly services in the from of senior center do not lean toward in the rural elderly population. The most important reasons for these are the inability to leave the environment and feelings about the nursing home. In the home where the elderly live instead of the nursing home, the idea of care is approaching more moderately. It is necessary to develop and implement“Service models for the elderly in the counturyside”for the elderly who take come of the nursing home negatively in order to get services in the place where they live.