Müzik öğretmeni adaylarının yaratıcı düşünme beceri düzeylerinin enstrümanları ile doğaçlama becerilerine yansımaları: Dokuz Eylül Üniversitesi örneği
The reflections of pre-service music teachers' creative thinking skills on their instrumental improvisation ability: A case study of Dokuz Eylul University
  1. Tez No: 529190
  2. Yazar: ASLI KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERMİN BİLEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan yaratıcılık, ilk insanların karşılaştığı problemlere çözüm bulmak için ürettiği aletlerden bilim insanlarının icatlarına, tanınmış bir sanatçının eserlerinden küçük bir çocuğun oyunlarına kadar birçok bireyde kendini bulmuş ve bulmaya devam etmektedir. Yaratıcılık konusu birçok çalışmada çeşitli yönleri ile incelenmiş, farklı disiplinlerle olan ilişkisi ele alınmıştır. Bu araştırmada ise müzik öğretmeni adaylarının yaratıcı düşünme düzeyleri ile doğaçlama becerisi düzeyleri arasındaki ilişki betimlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden“ilişkisel tarama modeli”ve nitel araştırma yöntemi tekniklerinden“görüşme”kullanılmıştır. Araştırma grubunu Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda 2015-2016 öğretim yılında öğrenim gören 4. sınıf öğrencileri (n=31) oluşturmuştur. Veriler; Torrance ve Cunnington tarafından geliştirilen, Kaya ve Bilen tarafından Türkçeye uyarlanan“Sesler ve Kelimelerle Yaratıcı Düşünme ”Sesler ve İmgeler IIA“ formu ve Torrance tarafından geliştirilen, Üstün Zekâlılar Eğitim Merkezi tarafından Türkçeye uyarlanan ”Yaratıcı Düşünme Testi“Sözel A”formu, Kaya ve Bilen tarafından geliştirilen“Piyano ile Doğaçlama Becerisi Gözlem Formu ve Puanlama Kılavuzu”,“Bireysel Çalgı Dersine Yönelik Yaratıcılığı Destekleyen Öğrenme Ortamı Değerlendirme Ölçeği”ve“Doğaçlama Çalmaya Yönelik Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Müzik öğretmeni adaylarının yaratıcı düşünme düzeyleri Sesler ve Kelimelerle Yaratıcı Düşünme“Sesler ve İmgeler IIA”formu ve Yaratıcı Düşünme Testi“Sözel A”formunda orta düzeyin altındadır. Doğaçlama beceri düzeyleri“Piyano ile Doğaçlama Becerisi Gözlem Formu”nda düşük düzeydedir. Müzik öğretmeni adaylarının yaratıcı düşünme düzeyleri ile piyanoyla doğaçlama beceri düzeyleri arasındaki ilişki istatistiksel olarak ele alındığında;“Piyano ile Doğaçlama Becerisi Gözlem Formu”ile Sesler ve Kelimelerle Yaratıcı Düşünme“Sesler ve İmgeler IIA”formundan alınan puanların ortalamaları arasında pozitif yönde, düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan [p>.01],“Piyano ile Doğaçlama Becerisi Gözlem Formu”ile Yaratıcı Düşünme Testi“Sözel A”formundan alınan puanların ortalamaları arasında ise pozitif yönde, düşük düzeyde ve istatistiksel olarak anlamlı olmayan [p>.01] ilişki olduğu sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Creativity, which is as old as the history of humanity, found oneself and continues to find in many individuals from the first people who create instruments to find solutions for the facing problems, to the scientists' inventions, from the artist who has well-known work, to the games of a small child. In many studies, creativity is examined with various aspects and also discussed that the relationship between different disciplines. In this study, creativity is examined in the improvisation skills of the pre-service music teachers and depicted the relationship between the creative thinking levels and improvisational skill levels. In this research,“relational scanning model”from the quantitative research methods and“interview”from the qualitative research methods were used. The research group was consist of Dokuz Eylul University Buca Education Faculty Department of Music Education 4th grade students (n=31) in the academic year 2015-2016. Data were collected with Creative Thinking with Sounds and Words“Sounds and Images IIA”form developed by Torrance and Cunnington, adapted in Turkish by Kaya and Bilen,“Test of Creative Thinking: Verbal A”form developed by Torrance, adapted in Turkish by Superior Intelligence Training Center (Üstün Zekâlılar Eğitim Merkezi),“Improvisation Skills with Piano Observation Form and Scoring Guide”,“Assessment of Creativity Supporting Learning Environment Scale for Major Instrument Courses”and“Semi-Structured Interview Form for Improvisation”developed by Kaya and Bilen. As a result of the research, the pre-service music teachers' creative thinking levels were found to be below mid-level in“Creative Thinking with Sounds and Words: Sounds and Images IIA”and“Test of Creative Thinking: Verbal Form”. Improvisational skill levels were found to be low in“Improvisation Skills with Piano Observation Form”. Statistical correlation between“the Improvisation Skills with Piano Observation Form”and“the Creative Thinking with Sounds and Words: Sounds and Images IIA”scores averages of the students was determined in positive direction, low level and statistically insignificant [p>.01]. Statistical correlation between the“the Improvisation Skills with Piano Observation Form”and“the Test of Creative Thinking: Verbal Form”scores averages of the students was determined in positive direction, low level and statistically insignificant [p>.01].