Gündem belirleme bağlamında Fırat Kalkanı operasyonunun yazılı basında temsili
Operation Euphrates Shield media represantation in the context of setting the agenda
- Tez No: 529206
- Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP KUTAY KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yeni Medya İletişim ve Habercilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İletişim, hiç şüphesiz insanlar ve ülkeler için düşünce ve duyguların aktarılmasını sağlayan önemli bir araçtır. İletişim, sözlü olabildiği gibi yazılı ve görsel iletişim kavramlarını da kapsamaktadır. Medya yaşanan olayların ulusal ve uluslararası alanda duyurulmasında önemli bir araçtır. Medyada yer alan görseller, yazı ve diğer içerikler iletişim aracı olup; toplumdaki bireylerin görüşlerinin oluşmasında, değişmesinde etkin rol oynar. Çalışmada bu kavramın, Fırat Kalkanı Harekatı ile ilgili konumunun belirlenmesi amacıyla basında yer alan köşe yazılarının incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Siyasi iktidarın ideolojisi dikkate alınarak, farklı konumda olan 3 gazete ve bu gazetelerde yer alan köşe yazıları ele alınmıştır. Çalışma basının gündem belirlemede olan etkisinin belirlenmesi ve gerçekleşen somut olaylar ile basında yansımalarının ortaya konulması amacıyla önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Communication is undoubtedly an important means of conveying thoughts and feelings for people and countries. Communication includes verbal, written and visual communication concepts. The media is an important means of announcing the events that are happening at the national and international level. Images, texts and other content in the media are the means of communication; it plays an active role in changing the opinions of the individuals in society. In the study, the determination of the concept of the Firat Kalkani in relation to the operation and the examination of the corner texts at the beginning were carried out. By taking the symbol of political power, 3 newspapers in different positions and corner prints in these newspapers were handled. Determination of the agenda of the study press and concrete events that occur and the emergence of reflections on some occasions.