Flört şiddetinin çocukluk çağı yaşantılarıyla ilişkisi
Flirting with violence: Relevance of childhood experiences
- Tez No: 529265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAVVA ÖZDEN BADEMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırmada flört şiddetinin bağlanma stilleriyle ve anneden ve babadan algılanan çocuk yetiştirme stilleriyle arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya 18 yaşından büyük, evli olmayan, mevcut romantik bir ilişkisi olan ya da daha önce romantik ilişkisi olmuş olan 346 kişi katılım göstermiştir. Katılımcılara bağlanma stillerinin ölçülmesi adına Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri (YİYE II), çocuk yetiştirme stillerinin ölçülmesi adına Çocuk Yetiştirme Stilleri Ölçeği (ÇYSÖ) ve flört şiddetinin ölçülmesi adına Çatışmaların Çözümüne Yaklaşım Ölçeği (CTS 2) verilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 25.0 programı kullanılmış ve veriler frekans analizleri, k-ortalama kümeleme analizi, bağımsız örneklem t-testi, ki-kare testi, tek tönlü varyans analizi ile incelenmiştir. Bağlanma stillerine uygulanan kümeleme analizi sonucunda dörtlü stilinin elde edilememiş olmasından dolayı bağlanma stilleri güvenli ve güvensiz bağlanma olarak ele alınmış, flört şiddeti prevalans ve süreğenlik puan değerlendirmeleri ve şiddetin dereceleriyle değerlendirilmiş, çocuk yetiştirme stilleri ise hem boyutsal hem kategorik olarak değerlendirilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre güvensiz bağlanmanın yaralama ve yaralanma ile pozitif yönde ilişkili olduğu ve ayrıca güvenli bağlanmanın babalar için açıklayıcı/otoriter ve izin verici/şımartan çocuk yetiştirme stilleriyle pozitif yönde fakat anneler için açıklayıcı/otoriter stilin güvensiz bağlanmayla pozitif yönde ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Cinsiyet sadece cinsel şiddet boyutunda farklılaşmıştır. Cinsel şiddet kurbanı olmak, kabul/ilgi boyutunda annelere ve babalara sahip olmak ile negatif yönlü; otoriter annelere sahip olmak ile pozitif yönlü ilişki içerisinde olduğu ve ayrıca cinsel şiddet faili olmanın da sıkı denetim/kontrol boyutundaki babalarla pozitif bir ilişki içerisinde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between attachment styles, dating violence and parenting styles. A total of 346 people, all of whom are older than 18 years old, are not married and either had a romantic relationship at the time of the study or had a relationship before participated in this study. The data is obtained through Experiences in Close Relationships-Revised, Parenting Style Questionnaire and Conflict Tactics Scales 2. The data was analyzed with SPSS 25.0 and was examined through frequency statistics, k-means cluster analysis, independent sample t-test, chi-square and one way ANOVA analysis. Due to the failure of creating four categorical attachment styles by k-means cluster analysis, attachment styles were evaluated as both secure and unsecure. Dating violence was evaluated by prevalence and chronicity scoring and severity degrees. Parenting styles were evaluated as dimensional and categorical. The results indicate that there is a positive relation between unsecure attachment style and injury. On the other hand, secure attachment style has a positive relation with authoritative and permissive parenting styles for fathers, but only permissive style for mothers. Gender differences were only found in sexual violence. Being a victim of the sexual violence is found to be negatively associated with the warmth of mothers and fathers and positively associated with authoritarian mothers. Moreover, being a sexual violence perpetrator was found to be associated with the fathers who were described in control dimension.