BIST'de işlem gören gayrimenkul yatırım ortaklıklarının hisse performanslarını etkileyen firmaya özgü faktörlerin panel regresyon yöntemi ile analizi
An analysis of the firm-specific factors that affect the share performances of the real estate invesment trusts in BIST by the panel regression method
  1. Tez No: 529264
  2. Yazar: MEHMET OKAN ÜNALDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KIYILAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, İşletme, Econometrics, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Türkiye'de 1992 yılından itibaren sermaye piyasasında faaliyete başlayan Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları (GYO)'nın temeldeki kuruluş amaçları, ülkelerin konut ihtiyacını karşılamak ve planlı yapılaşmayı sağlamaktır. GYO'lar bugün tüm dünyada hem ortaklarına gelir sağlamakta hem de ülkelerin konut ihtiyacı, planlı yapılaşma ve kaçak yapılaşma gibi sorunlarına çözüm sağlamaktadırlar. GYO'ların hisselerinin halka arzı ile küçük kaynaklar ile büyük tasarruflara ulaşılabilmekte, hisse ortaklarına pay aktarılabilmektedir. Böylelikle GYO'lar özelde sermaye piyasasına genelde ülke ekonomine katkı sağlayabilmektedirler. Ancak diğer sektörlerde olduğu gibi gayrimenkul sektöründe de GYO'ları etkileyen unsurlar ve onların faaliyet alanlarına yön veren değişkenler söz konusudur. Bu çalışmanın amacı borsada işlem gören GYO'lar içinden işlem hacmi büyük olan 10 tanesi için finansal oranların borsa performansına etkisini panel regresyon analizi ile belirlemektir. Analiz sonucunda, özsermaye çarpanı, duran varlıklar/özsermaye ve özsermaye karlılığı değişkenleri PD/DD üzerinde istatistik anlamlı ve önemli çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
It began operating in capital markets since 1992 in Turkey Real Estate Investment Trusts (REIT) in the organization's basic objectives is to meet the housing needs of the country and to ensure the planned construction. REITs today provide income to their partners both globally and also provide solutions to the problems of countries such as housing needs, planned construction and illegal construction. With the offering of REITs' shares, large savings can be achieved with small resources and shares can be transferred to shareholders. As a result, REITs can contribute to the national economy in general, especially in the capital market. However, as in other sectors, there are also factors affecting REITs in the real estate sector, as well as variables that shape their areas of activity. The purpose of this study is to determine the effect of financial ratios on the stock market performance of the 10 REITs with large transaction volume through panel regression analysis. As a result of the analysis, statistical significance on the PD / DD variables, equity multiplier, fixed assets / equity and equity profitability variables became significant.