Alejandro Jodorowsky'nin sanat anlayışı bağlamında 'Sonsuz Şiir' filmi örneği
Alejandro jodorowsky's 'Endles Poetry' film in the contex of art understanding
- Tez No: 529269
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Işık Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzde seksen dokuz yaşında, multidisipliner çağdaş bir sanatçı olan Alejandro Jodorowsky'nin yaşamı, sanatı, sanat anlayışı ve sanat üretim biçimleri araştırılarak, Sanatçının son yapıtı Sonsuz Şiir filmine ait bir okuma yapılmıştır. Yaşamı ve sanatı bütünlüğünde Alejandro Jodorowsky'nin biyografisi tezin ikinci bölümünde yer almıştır. Tez çalışmasının üçüncü bölümünde; Jodorowsky'nin sanatı, sanat anlayışı ve sanat üretim biçimlerine odaklanılarak, Sanatçının Şili-Santiago, Paris ve Meksika'da gerçekleştirdiği sanat pratikleri araştırılmış ve detaylı olark belirtilmeye çalışılmıştır; Jodorowsky, sanatına şiir ile başlamış ve şiirsel performansa yönelmiştir, kukla, pandomim, dans ve tiyatro performansları, geçici eylemler, Panik fabllar ve çizgi romanlar, Psikobüyü performansları ve film yapıtları üretmiştir. Jodorowsky'nin tiyatro anlayışı, sahnelediği oyunlar ve deneysel tiyatro çalışmaları, filmleri ve film anlayışı ile birlikte, Alejandro Jodorowsky'nin sanat üretim biçimleri; Sürrealizm, Simya, Panik Hareketi, Psikobüyü ve Tarot, bu bölümde yer almıştır. Film yapmayı, metafiziksel araştırma, bir deneyim yaşama, aydınlanma, arınma ve dönüşüm aracı olarak gören Alejandro Jodorowsky, Sonsuz Şiir filminde, metaforik ve alegorik ifadeler, psikobüyü performansları, mitoloji ve simya referanslı eylemler ile açığa çıkarttığı psikolojik deneyimler aracılığıyla, arınmaya, iyileşmeye, dönüşmeye ve özgürleşmeye işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
A study has been made about eighty nine year old, multidisciplinary contemporary artist Alejandro Jodorowsky's last work Endless Poetry the film after a research of the artist's life, art, understanding of art and forms of producing art. The biography of Alejandro Jodorowsky, which consists the his life and art, can be found in the second part of the the thesis. In the third part of the thesis; Jodorowsky's art practices that took place in Santiago Chile, Paris and Mexico; the artist started his art with poetry and headed towards poetic performance. He produced puppets, pantomime, dance and theatre performances, temporary acts, Panic fables and comic books, Psychomagic performances and movies, has been attempted to be shown with details by focusing on Jodorowsky's art, sense of art and ways of producing art. Jodorowsky's understanding of theatre, the plays he put on stage and his experimental theatre works, movies and understanding of movies, Alejandro Jodorowsky's forms of producing art; Surrealism, Alchemy, The Panic Movement, Psychomagic and Tarot, are all located in this part. Alejandro Jodorowsky, who sees film making as a tool of metaphysical research, an experience, enlightenment, purification and transformation, points at being purified, getting better, transforming and and becoming free with the help of the psychological experiences that came out with metaphoric and allegoric statements, psychomagic performances, acts with mythology, alchemy references in his movie called Endless Poetry.