Duygusal zekâ, sosyal zekâ ve sosyal girişimcilik arasndaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between emotional intelligence, social intelligence and social entrepreneurshi̇p
  1. Tez No: 529280
  2. Yazar: ZEYNEP ÇAKANEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde artan sosyal sorunlardan dolayı önemini her geçen gün arttıran sosyal girişimcilik konusu bu konu ile ilgili araştırmaların artmasına da sebep olmuştur. Zekâ konusu ise insanoğlu var olduğundan beri hep tartışılan, merak edilen ve araştırılan bir alandır. Bu çalışmada amaç duygusal zekânın sosyal girişimcilik üzerindeki etkisini ve sosyal zekânın sosyal girişimcilik üzerindeki etkisini araştırmaktır.3 bölümden oluşan bu çalışmanın ilk bölümünde duygusal ve sosyal zekâ ele alınmış olup ikinci bölümde girişimcilik ve sosyal girişimcilik anlatılmıştır. Son bölümde ise duygusal zekâ ve sosyal zekânın sosyal girişimciliğe olan etkisi üzerine yapılan araştırma ve sonuçlarına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of social entrepreneurship, which is increasing its importance every day due to increasing social problems, has also caused an increase in researches on this subject. The topic of intelligence is a field that has always been discussed, curious and researched since mankind existed. The purpose of this study is to investigate the effect of emotional intelligence on social entrepreneurship and the effect of social intelligence on social entrepreneurship. Emotional and social intelligence is discussed in the first part of this work which consists of 3 parts and entrepreneurship and social entrepreneurship are explained in the second part. In the last part, research and results on emotional intelligence and the effect of social intelligence on social entrepreneurship are included.