Çatışmanın iş yeri zorbalığına etkisinde çatışma yönetimi tarzlarının düzenleyici rolü
The moderating role of conflict management styles on the effect of conflict on workplace bullying
- Tez No: 529281
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ERENLER TEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı, örgütsel yaşamda sıklıkla karşılaşılan çatışmanın iş yeri zorbalığı üzerinde etkili olup olmadığını araştırmaktır. Bunun yanı sıra söz konusu ilişkide çatışma yönetimi tarzlarının düzenleyici rolünün olup olmadığı da incelenmiştir. Çalışma kapsamında geliştirilen hipotezler, Çankırı Emniyet Müdürlüğü çalışanlarından oluşan örneklemden toplanan verilerle test edilmiştir. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile toplanmıştır. Örgütlerde yaşanan çatışmalar, görev ve ilişki çatışması olmak üzere iki boyutta ele alınmıştır. Modelde yer alan değişkenler arasındaki doğrudan etkilerin test edilmesi için regresyon analizi yapılmıştır. Ayrıca, çatışma ve iş yeri zorbalığı arasındaki ilişki üzerinde çatışma yönetimi tarzlarının etkisini ölçmeye yönelik olarak process analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, görev çatışmasının ve ilişki çatışmasının iş yeri zorbalığına maruz kalma davranışı üzerinde anlamlı ve doğru yönlü etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, çatışma yönetimi tarzlarından“kaçınma”tarzının çatışma ve iş yeri zorbalığı arasındaki ilişkide düzenleyici bir rolü bulunduğu belirlenirken,“problem çözme”,“ödün verme”,“uzlaşma”ve“hükmetme”tarzlarının ise söz konusu ilişki üzerinde düzenleyici etkilerine rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether conflict, which is frequently encountered in organizational life, has an impact on workplace bullying. In addition, it has been examined whether conflict management styles have a regulatory role in the aforementioned relation. The hypotheses developed within the scope of the study were tested with data collected from the sampling of Çankırı Police Department employees. The data of the study were obtained by survey. The conflicts in organizations were discussed in two dimensions: the task and the relation conflict. Regression analysis was performed to test the direct impacts of the variables included in the model. In addition, process analysis was performed to measure the impact of conflict management styles on the relation between conflict and workplace bullying. As a result of the conducted analyses, it was determined that the task conflict and the relation conflict had a significant and direct impact on the behaviour of exposure to workplace bullying. Also, the style of“avoidance”from conflict management styles was determined to have a regulatory role in the relation between conflict and workplace bullying. However, no regulatory effects of“problem solving”,“compromising”,“reconciliation”and“dominating”styles were encountered on the aforementioned relation.