Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinin girişimcilik ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between entrepreneurship and emotional intelligence levels of Akdeniz University students
- Tez No: 645033
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, İşletme, Education and Training, Sports, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmada, araştırmaya katılan lisans öğrencilerinin girişimcilik ve duygusal zekâ arasında bir ilişki olup olmadığı amaçlanmıştır. Öğrencilerin bazı demografik özellikleri, girişimciliğe bakış açılarını ölçmeye yönelik girişimcilik ölçeği ve duygusal zekâ ölçeği kullanılmıştır. Akdeniz Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Ziraat Fakültesinde öğrenim görmekte olan 319 lisans öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada araştırmaya katılan katılımcıların tanımlayıcı istatistik bilgileri, sınıf, cinsiyet, spor yapma, girişimcilik dersi alma, katılımcıların çalışmak istedikleri sektör değişkenine göre duygusal zekâ alt boyutları ve girişimcilik düzeyleri arasında fark olup olmadığını belirlemek için parametrik testlerden bağımsız gruplarda t-testi, duygusal zekâ alt boyutları ile girişimcilik düzeyi için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmalar sonucunda duygusal zekânın alt boyutu olan iyimserlik ve girişimcilikte cinsiyetler açısından fark olduğu, girişimcilik ve duygusal zekânın alt boyutlarından iyimserlik ve duygulardan faydalanma alt boyutlarında spor yapanlar açısından fark olduğu, girişimcilik dersi alan bireyler ile duygusal zekânın alt boyutlarından biri olan duygulardan faydalanma alt boyutu ile arasında bir fark olduğu ve bireylerin çalışmak istedikleri sektör ile girişimcilik arasında bir fark olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find out whether there is a relationship between entrepreneurship and emotional intelligence of undergraduate students participating in the research. Some demographic characteristics, entrepreneurship scale and emotional intelligence scale were used to measure students' perspectives on entrepreneurship. The sample of the study consists of 319 undergraduate students studying at Akdeniz University, Faculty of Sport Sciences, Faculty of Law, Faculty of Engineering and Agriculture. Descriptive statistics of the participants, class, gender, sports, taking entrepreneurship lessons, t-test in groups independent of parametric tests to determine whether there are differences between the emotional intelligence sub-dimensions and entrepreneurship levels according to the sector variable they want to work in, the sub-dimensions of emotional intelligence and Pearson correlation analysis was used for entrepreneurship level. As a result of the research, there is a difference in terms of gender in optimism and entrepreneurship, which is the sub-dimension of emotional intelligence, and there is a difference in terms of benefiting from optimism and emotions from the sub-dimensions of entrepreneurship and emotional intelligence in terms of sporters, and taking advantage of emotions which is one of the sub-dimensions of emotional intelligence. It is found that there is a difference and there is a difference between the sector in which individuals want to work and entrepreneurship.