İzmir Milli Kütüphane 1299 numaralı şiir mecmuası (İnceleme-metin)
İzmir National Library 1299 numbered poem magazine (Review-text)
- Tez No: 529307
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 442
Özet
Tez konusu yaptığımız eser, İzmir Milli Kütüphane 'de 1299 numarada kayıtlı bulunan“Mecmu'a-i Eş'ar”dır. Çalışmada amaç edebiyat tarihinde adı geçmeyen şairlerin ve bilinmeyen şiirlerin tespitidir. Çalışmanın giriş bölümünde mecmua kavramı üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde şiir mecmuasının tanıtımı yapılmış, dış özellikleri ve muhtevası belirtilmiştir. İkinci bölümde mecmuanın çevri yazılı metni yer almaktadır. Bu bölümde şiirler incelenmiş ve divanı bulunanlar karşılaştırılmıştır. Aradaki farklar dipnotlarda belirtilmiştir. Son kısımda ise yararlanılan kaynakların listesi yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The work we have done on the thesis is“Mecmu'a-i Eş'ar”, which is registered in the National Library of Izmir, at number 1299. The aim of this study is to identify unnamed poems and poets who are not known in literature history. In the introduction part of the study, the concept of magazine was emphasized. In the first chapter, poetry magazine was introduced, external features and contents were mentioned. In the second part, the magazine has been transferred to the Latin alphabet. Also, In this section, poems are examined and those who have divan are compared and the differences are noted in footnotes. In the last part, the bibliography of work is available.