Siyasal iktidar-istihbarat ilişkisi: İstihbaratın politize olması
Political power-intelligence relationship: The politicization ofintelligence
  1. Tez No: 529319
  2. Yazar: HALİM MANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İktidarlar halka karşı sorumlu olduğu için yönetimin üzerindeki tasarruf yetkisi halktadır. Kamu kurumları da siyasal iktidarlara karşı sorumlu olduğu için bu kurumların yönetimi ve faaliyetleri üzerindeki tasarruf yetkisi siyasal iktidarlardadır. Peki, kamu kurumlarının görev tanımı sınırsız bir şekilde iktidara bağlı olarak mı belirlenmelidir? İktidarın talimatları her durumda meşru ve uygulanması gerekir mi? İktidarın halkın yararı değil politik çıkar için ellerindeki gücü kullanmaları durumunda neler yapılmalıdır? Bununla birlikte siyasal iktidarlardan daha iyi karar alacağını düşünen yöneticiler ülkeye fayda mı yoksa zarar mı getirir? Siyasal iktidarlar ile istihbarat görevlileri arasındaki ilişki nasıl olmalıdır? Söz konusu ilişki biçimiyle istihbaratın politize olması riskinin önüne geçilebilir mi? Bu çalışmada siyasal iktidarlar ile istihbarat teşkilatları/görevlileri arasındaki ilişki politize olma bağlamında incelenmiş, istihbaratın politizasyonuna sebep olan faktörler istihbarat görevlileri ve siyasal üstleri açısından irdelenerek istihbaratın politize olmasının sonuçları dünya kamuoyunu uzun süre meşgul eden çok sayıda örnek ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The government has the power to possession because it is responsible to the people. Since public institutions are also responsible for political powers, the power of saving on the management and activities of these institutions belongs the political power. Well, should the definition of the duty of public institutions be unlimitedly determined by power? Are the instructions of the government legitimate and necessary in every case? What should be done if the ruling uses the power for the benefit of the political interest, not benefit of the people? For all that, managers who think that they will make better decisions than the political powers bring benefits or harm to the country? How should the relationship between political powers and intelligence officers be? Is it possible to avoid the risk of the intelligence being politicized by the way of the relationship whith this format? In this study, the relationship between political powers and intelligence agencies/officials was examined in the context of politicization, and the factors that led to the politicization of intelligence were discussed in terms of intelligence officers and political superiors, and the results of the politics of intelligence were discussed with a number of examples that have long preoccupied the world public opinion.