Termik santral kaynaklı ağır metallerin mısır ve ekmeklik buğdayda meydana getirdiği moleküler etkilerin belirlenmesi
The determination of the molecular effect in corn and bread wheat caused by heavy metals released through coal-fi̇red thermal power plants
  1. Tez No: 529325
  2. Yazar: HÜSEYİN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NALAN YILDIRIM DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Ağır metal kirliliğine neden olan termik santral çevresinde yetiştirilen Triticum aestivum L. (ekmeklik buğday) ve Zea mays L. (mısır) tahıllarında meydana gelen genetik ve epigenetik değişiklikler RAPD, IRAP ve gen ekspresyon analizi ile incelenmiş ayrıca yetiştirilen fidelerin yapısında bulunan ağır metallerin türü ve miktarı ICP-MS ile analiz edilmiştir. Konumları termik santrale yakınlıklarına bağlı olarak ekmeklik buğday ve mısır bitkileri üzerinde ağır metallerin oluşturduğu stresin genom profillerinde meydana getirdiği değişimler analiz edilmiştir. Bu değişimlerin polimorfizmde artışa ve GTS değerinde azalmaya neden olduğu RAPD ve IRAP teknikleri ile tespit edilmiştir. Bitki savunma mekanizmasında yer alan ve stres koşullarında ekspresyon düzeyinde artış meydana gelen 14-3-3 protein ailesinin ekspresyon düzeyi RT-PCR ile analiz edilmiş ve β-actin geni ile karşılaştırılmıştır. Yapısında yoğun miktarda ağır metal barındıran örneklerde 14-3-3 gen ekspresyon düzeyinin baskılandığı tespit edilmiştir. Bitkiler için ağır metal kirliliğine neden olan kaynak arasındaki mesafenin önemi anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The genetic and epigenetic changes in Triticum aestivum L. (bread wheat) and Zea mays L. (maize) grown around the thermal power plant causing heavy metal pollution were investigated by RAPD, IRAP and gene expression analysis and also the type and amount of heavy metals in the structure of the grown is analyzed by ICP-MS. Depending on their proximity to the thermal plant, changes in the genomes of the stressed genomes of heavy metals on bread wheat and corn plants have been analyzed. These changes were determined by RAPD and IRAP techniques, which resulted in an increase in polymorphism and a decrease in GTS. The expression level of the 14-3-3 protein family involved in the plant defense mechanism and the increase in expression level under stress conditions were analyzed by RT-PCR and compared with the β-actin gene. It has been determined that the 14-3-3 gene expression level of excessive amount of heavy metal-containing samples is inhibited. As a result, it is determined that the distinction between the source causing the heavy metal pollution and plant sowing distance is important.