Arge harcamalarının muhasebeleştirilmesi ve vergi açısından denetimine ilişkin bir uygulama
Accounting of R&D expenditures and an application for tax inspection issues
- Tez No: 529337
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAYRİ DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Yeni teknolojilerin üretimi ya da var olan ürünlerin geliştirilerek pazar paylarının artırılması kapsamında katlanılan maliyetler, firmalara rekabet ortamında ciddi avantaj veya dezavantaj sağlayabilmektedir.Katlanılan bu maliyetler sonucu olumlu projelerin elde edilmesi pazarda rekabet gücünü artıracak ve katlanılan maliyetlerin geri dönüşleri alınmaya başlanacaktır. Olumsuz sonuçlanan her deneme ise firmalara ilave maliyet ve zaman kaybı olarak geri dönecektir.Bu süreçte Ar-Ge faaliyetleri kapsamında sağlanan teşvik ve destekler, firmaların üzerlerindeki maliyet yükünün azaltılmasında ve yeni projelerin oluşturulmasına destek olmak adına imkan sağlamaktadır.Bu çalışma ile de mevzuatta yer verilen teşvik ve desteklerin günlük hayatta uygulanması, teorinin pratiğe aktarılmasına dikkat edilmesi gereken hususlara örnekler ile yer verilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The costs incurred, within the scope of the production of new technologies or increasing the market shares by developing existing products, can provide significant advantages or disadvantages to the companies in the competitive environment.As a result of these costs, obtaining the positive projects will increase the competitiveness in the market and the return of the cost incurred will be received accordingly. On the other hand, each experiment has negative result will cause additional cost and loss of time for the companies.Within the process, incentives and supports provided within the scope of R&D activities, offer opportunities to reduce the cost burden on the companies and to support the creation of new projects.In this study, the implementation of incentives and supports specified in the legislation in daily life, and points that should be considered in transferring theory into practice are explained with examples.