Coğrafya derslerinde harita kazanımları ile ilgili tarihi bir kaynak: Cihannüma (Kâtip Çelebi)
A historical source of map acquisition in geography courses: Cihannüma (Katip Çelebi)
  1. Tez No: 529379
  2. Yazar: SEMİH EKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ESER ÜNALDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Eğitimde materyal kullanımı, eğitim ve öğretimin daha kalıcı olması açısından büyük önem taşımaktadır. Eğitim ve öğretimde konuları daha iyi anlamak ve kavramak için çeşitli materyallerden yararlanılması gerekmektedir. Öğretim materyalleri ne kadar etkin kullanılabilirse o kadar faydalı olmaktadır. Coğrafya öğretiminde kullanılan en önemli materyallerden birisi haritalardır. Harita becerisi kuvvetli olan bireyler, kendileri ve toplumları için önemli roller üstlenebilir. Bu çalışma da nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Türkçe literatürdeki çalışmalar doğrultusunda sadece Kâtip Çelebi, eseri Cihannüma ve Coğrafya öğretiminde kullanılan haritalar, görsel araç-gereçlerin önemini belirtmekle sınırlı tutulmuştur. Çalışmada, Kâtip Çelebi'nin Cihannüma adlı eserinde günümüz Coğrafya öğretiminde vermek istediği mesajlar anlamaya çalışılmıştır. Aynı zamanda Coğrafya eğitiminde görsel destekli öğretimin öğrenciler açısından daha verimli olacağı vurgulanmıştır. Özellikle eğitimde somuttan soyuta doğru gidilmesinin çok yararlı olacağı belirtilmiştir. Çalışmanın sonucunda çok yönlü düşünme becerilerinin gelişmesi için eğitsel materyallerin kullanılmasının faydalı olacağı üzerinde durulmuştur. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, sınırlılıkları ve tanımlar başlıklarından oluşmuştur. İkinci bölümde, başlıklar halinde konu içeriğine değinilmiştir. Üçüncü bölümde yöntem kısmı hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde bulgular ele alınmıştır. Beşinci bölümde sonuç kısmından oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Material usage in education, expresses great importance in terms of being more permanent of education and training. It is require that to benefit from a variety of materials to understand better and comprehend. Education materials as how effective are used, so helpful are that. Maps are one of the most important materials are used in teaching of geography. Individuals who have skills of map can play a important role for themselves and their society. The document analyzes technique which is one of the qualitative research methods were used. In the study, the messages he wanted to give in his works for todays. Teaching of geography were tried to understand. Also, visual aided teaching in teaching of geography will be more effective for students is emphasized. Especially, the usefulness of going to worls abstract from concrete is emphasized. In the result of study, it is stated that the use of educational materials would be useful for the improvement of multifaced thinking skills. The study consists of five chapters. First part is consists of these topics: the purpose research, the significance of research and the limitations of research and definitions. In the second part, content of topic is mentioned with headings. In the third part, information about the method is given. Findings are discussed in the fourth part. The fifth part, consists of results.