İstasyon caddesinin resimsel analizi
Pictoral analysis of the station street master of arts
  1. Tez No: 52939
  2. Yazar: HÜSEYİN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. ZAFER GENÇAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Yüksek lisans çalışması olarak hazırlanan bu raporun çıkış noktasını, yaşantımızda belli bir yeri olan istasyonlar oluşturmuştur. Buharın gücünü keşfeden insan, lokomotifi ve treni icat etmede geç kalmamıştır. Tren, yaşamın bir parçası olma durumuna geldiği an, insanoğlu onun işlevine uygun mekanlar yaratmıştır. Bu mekanlardan etkilenimlerini Turner ve Monet izlenimci bir yaklaşım ile yansıtırken, Baccioni de teknolojiye övgü yağdıran fütürist bir yaklaşım ile konuyu resimler. Bizde de Nedim Günsür resimlerine konu edindiği göç motifi ile istasyon gerçeğine resimsel bir gönderme yapar. İstasyon mekanlarındaki görsel etkileşim, resimlere hareket ve dramatik etki öğesi olarak yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu etkiyi güçlendirmede yaklaşım olarak seçilen siyah-beyaz etkisindeki çözümlemelere ve lekesel soyutlamalara değinilmiştir. Resimlerin en temel hareket unsurlarını, Hacim olarak az bir alanda yer alsalar da figürler oluşturmuştur. Bu hareketlilik; gerek figürlerin yönelimlerinde gerekse boyanın sürülüşünde de aranmıştır. Resimlerde rastlantı öğesi ilke edinilmemekle birlikte, oluşturduğu etkilerden çokça yararlanılmış; hareketi ve duygusal etkiyi güçlendiren yönüyle de korunmaya çalışılmıştır. Anlatımı zenginleştirmek amacıyla yağlıboya, akrilik, suluboya, karı şık teknik ve lavi'den yararlanılmış; bu tekniklerin konuya katkıları irdelenmiştir. Eskizin oluşumu ve bunun çalışmalarda kullanımı değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a graduate study, the starting point of this report has been stations which has definite places in our life. Human who invented power of steam, has not been late to invent locomotive and train. When train became part of the life, human had created suitable places to its function. While Turner and Monet reflect their influences in an impressive way. Boccioni makes paintings in a futurist way as an enology to the technology. In Turkey, Nedim Günsür makes pictorial reference to the station reality with the migration motive in this paitings. Visual interaction in stations has been reflected as a motional and dramatic function to the paintings. The chosen black-white analysis and spottish abstractions has been mentioned as an approach to reinforce this effect. Although they take little space as volume, figures have been formed basic motion elements in the pictures. This activeness has been looked for whether in orientation of figures or laying on paint. Even though coincidence has not been a principle in paintings; it has been benefited many times, and tried to keep for its way of emproving activeness and emotional effect. In order to enrich expression; oil paint, acrylic, watercolour, mixed- techniqwe, and lavi have been used, and these technique's contributions have been examined. Formation of sketch and usage of it in works have been evaluated.