Serik ilçesi'nin doğal ve beşeri turizm kaynakları
Natural and human tourism resources of Serik district
- Tez No: 529385
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yüksek Lisans Tezi olarak seçilen konu, Serik İlçesi'nin Doğal ve Beşeri Turizm Kaynakları'dır. Bu çerçevede ilçenin doğal ve beşeri turizm kaynakları ile bu kaynaklara bağlı faaliyetler belirlenerek turizm açısından sahanın zenginliğinin ortaya konulması yanında turizme sağlanan katkının arttırılması amacıyla bu konu seçilmiştir. Akdeniz Bölgesi'nde, Antalya il merkezinin doğusunda sırtını Toros dağlarına yaslamış bulunan ilçe turizm kaynakları bakımından zenginlikler barındırmaktadır. İlçe bulunduğu konum nedeniyle farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. İlçe'de bu medeniyetlere ait çok sayıda kültürel miras bulunmaktadır. Aspendos, Sillyon, Pednelissos ve Harius Antik Kenti, ilçenin başlıca tarihi değerlerindendir. Batı sınırında Aksu Çayı, doğu sınırında da Köprüçay bulunan ilçe yaklaşık 1.500 km² yüz ölçümüne sahip olup, 66 mahalleden oluşmaktadır. 22 km kıyı uzunluğu bulunan ilçede deniz, kum ve güneş turizmi ile tarihi yapılar ve doğal güzellikler bir arada yer almaktadır. Arazi çalışmaları ve literatür taramalarıyla ilçe hakkında çok sayıda bilgi elde edilmiştir. Deniz turizminin canlı olduğu yerler Boğazkent, Belek ve Kadriye'dir. İlçe'de turizm, Belek Turizm Merkezi ile canlanmıştır. Turizme yönelik en büyük tesisler ve oteller de bu yerlerde bulunmaktadır. Jeep ve ATV safarileri ile macera turları, dağcılık ve trekking ilçede yapılan turizm faaliyetlerinden bazılarıdır. Tabiat harikası Zeytintaşı Mağarası, Uçan şelaleleri yanında ilçenin doğu sınırını çizen Köprüçay tarafından oluşturulmuş Köprülü Kanyon dikkat çekicidir. Köprüçay üzerinde rafting, Acısu Çayı üzerinde kano turları yapılmaktadır. Belek ve çevresinde yer alan koruma alanları içerisinde çeşitli kuş türleri, Belek sahillerinde deniz kaplumbağaları caretta carettaların üreme alanları bulunmaktadır. Kültürel açıdan Yörük kültürü ilçede canlılığını korumaktadır. İlçe'de sporun önemi büyük olup en fazla ilgi duyulan spor dalını yağlı güreş oluşturmaktadır. Güreşe verilen önem ve çok sayıda güreşçisi bulunan ilçe pehlivanlar diyarı olarak da bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis selected as master's thesis is the natural and human tourism resources of the Serik district. This topic was chosen in order to determine the tourism resources of the province and the tourism activities to be made and to determine the richness of the area in terms of tourism and to find out what the missing aspects are in order to make more contribution to tourism. In the Mediterranean region, the city lies on the eastern side of the provincial center of Antalya, with its back to the Toros mountains, the district has riches in terms of tourism resources. Because of the district's location, it has hosted different civilizations. There are many cultural heritages of these civilizations in the district. Aspendos antique city, Sillyon, Pednelissos antique city and Harius ancient city are the main historical values of the city. The district, which has Aksu river on the western border and Köprüçay on the eastern border, has a surface area of 1,500 km² and consists of 66 districts. With a coastal length of 22 km, the resort has a combination of sea, sand, sun tourism, historic buildings and natural beauty. A lot of information about the district was obtained from the field studies and literature searches. Places where sea tourism is popular are Boğazkent, Belek and Kadriye. In the province, tourism is revived with Belek Tourism Center. There are also the largest facilities and hotels for tourism in this area. Jeep and ATV safaris and adventure tours, mountaineering and trekking are some of the activities in the district. The natural wonders of Zeytintaşı Cave, Köprülü Canyon, which is formed by Köprüçayı, which draws the eastern border of the county beside Uçan Waterfalls, is striking. There are rafting on the Köprüçayay and canoe tours on the Acısu stream. There are various bird species in the protected areas around Belek and the breeding grounds of sea turtle caretta carettas in Belek. Culturally, nomadic culture maintains its vitality in the region. In the district there is a big sport interest and the sport which is most interested is the oil wrestling. It is also known as the wrestlers county with a lot of importance and a lot of wrestlers.