İç denetimin kurumsal yönetime etkisi ve banka uygulaması
The effect of internal audit to corporate management and bank application
- Tez No: 529384
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TÜREDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Ülkelerin iktisadi hayatının evrenselleştiği ve elde edilebilir tüm bilgilerin şeffaflaştığı günümüz piyasalarında kurulan ve hisseleri halka açılmış şirketlerin tarafları olarak sermaye sahipleri, üst düzey yönetimi, çalışanlar, mevcut ve muhtemel yatırımcıları ile diğer bilgi kullanıcılarını ilgilendiren kurumsal yönetim anlayışı şirketin hayatını sağlıklı ve karlı bir şekilde sürdürmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca yatırımcılara verilen bir güvence olması sebebiyle şirketlerin önemli bir konusudur. Bu konuları benimseyen şirketler süreklilik sağlayarak tüzel kişiliğin ömrünü gerçek kişilerden ve hatta devletlerden daha uzun tutarak gerek ülke gerekse dünya iktisadi faaliyetlerine önemli bir katkı sağlamaktadır. Halka açık şirketlerin bünyelerinde kurulması gereken iç denetim faaliyetleri, şirketin işleyişi hakkında üst yönetime yararlı bilgiler sağlayarak kurumsal yönetim ilkelerinin etkin bir şekilde uygulanması için büyük önem arz etmektedir. Özellikle bankaların mevzuatları gereği bir iç denetim birimi kurmak, nitelikli ve yeterli sayıda iç denetçi istihdam etmek zorundadır. Banka çalışanı olan iç denetim personeli belirli denetim dönemleri dâhilinde önceden belirlenmiş tasarımlar dâhilinde örneklem yöntemiyle iç denetim faaliyetlerini yürütmekte ve sonucunda oluşan iç denetim raporları vasıtasıyla üst yönetime banka faaliyetlerinin işleyişi hakkında önemli bilgiler sağlamaktadır. Sağlıklı bir şekilde kurulan iç denetim yapısı sayesinde işletmelerdeki kurumsal yönetim ilkeleri etkin bir şekilde uygulanabilmekte ve yatırımcılara güvence hizmeti sağlamaktadır. Bu sebepledir ki bir işletmede sağlıklı bir kurumsal yönetim anlayışını hâkim kılmak isteniyorsa, iç denetim faaliyetlerinin etkinliği ve işlerliğinin üst düzeyde olması gerekmektedir. Adillik, eşitlik, hesap verebilirlik ve sorumluluk ilkeleri, iç denetim faaliyetlerinin sağlıklı bir şekilde tesis edildiği sürece anlamlı olmaktadır. Kurumsal yönetim, şirketlerin sürekliliği için önemli bir temeldir. Bankalar ise ekonomi döngüsünün tam ortasında ve yönlendirici bir konumda olduğu için kurumsal yönetim anlayışının çok daha etkin olması gerekmektedir. Kurumsal yönetim kavramının etkinliği ise iç denetim faaliyetleri kapsamında değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The corporate governance approach that concerns capital owners, senior managament, employees, current and prospective investors and other information users as part of companies established in today's markets where economic life of countries and all the information that can be obtained is transparent helps the company to sustain its life in a healty and profitable manner. It is also an important issue of companies because of the assurance given to investors. Companies that adopt these issues provide contunity and keep the life of the legal entity longer than real persons and even states both in the country and World economic activities provide an important contribution. Internal audit activities that need to be established within the structure of publicy traded companies are of great importance for effective implementation of corporate governance principles by providing useful information to senior managament about the functioning of the company. In particular, it is necessary to establish an internal audit unit in accordance with the legislation of the banks and employ a qualified and sufficient number of ınternal auditors. Internal audit personnel who are employees of the bank, carry out the internal audit activities through sampling within predetermined designs within certain audit peiods and provide important information about the functioning of the bank's activities through the internal audit reports that are formed as a result. Through its healthy internal audit structure, corporate governance principles in enterprises can be implemented effectively and provides assurance services to investors. Therefore, to make a healthy business understanding corporate governance and the effectiveness of internal audit activities are required to have a high level of operability. The principles of fairness, equality, accountability and responsibility are meaningful as long as internal audit activities are established in a healthy manner. Corporate governance is an important foundaiton for the continuity of the company. As banks are in the middle of the economic cycle and in a router position, corporate governance needs to be much more effective. The effectiveness of the concept of corporate governance is evaluated within the scope of internal audit activities.