Azerbaycan'ın dış politikasını etkileyen parametreler: 1991-2010
The foreign policy of Azerbaijan parameters: 1991-2010
- Tez No: 529386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAMAZAN İZOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Azerbaycan dış politikasını etkileyen temel parametrelerden olan Dağlık Karabağ ve Hazar'ın statüsü sorunları, özellikle 1991 sonrası Azerbaycan'ın bağımsızlığını kazanması ile giderek yükselmiştir. Dağlık Karabağ Bölgesinin, Ermenistan tarafından işgali ve bölgede yaşayan Ermeni dışındaki etnik unsurlara yapılan mezalim, sorunun şiddetini açıkça ortaya koymaktadır. Tarafların uzlaşması amacıyla kurulan Minsk Grubu, uzlaşmayı sağlamada yeterli olamamıştır. Zaman zaman devreye giren Rusya, geçici çözümler ortaya koyarak, problemin yalnızca geçiştirilmesine neden olmuştur. Bu nedenle, bu çatışma; dış politika oluşturmada Azerbaycan Devleti önünde bir sorun teşkil etmeye devam etmektedir. Öte yandan bir başka sorunsal ise Hazar'ın Statüsü sorunudur. Hazar'a kıyıdaş beş devlet; Azerbaycan, Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve İran; Hazar üzerindeki politik ve ekonomik çıkarlarını gerçekleştirmek için statü sorununda uzlaşmaya yanaşmamaktadırlar. Hazar'ın göl ya da deniz olarak nitelendirilmesi, farklı hukuki sonuçlar doğuracağı için, egemenlik haklarını ve ekonomik çıkarlarını maksimize etmeye çalışan bu beş kıyıdaş devlet, anlaşılan o ki daha uzun bir süre Hazar'ın statüsünü tartışmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The main parameters that affect the foreign policy of Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and the issue of the status of Caspian Sea, especially after 1991 with the independence of Azerbaijan, the problems has increased. Nagorno-Karabakh occupation by Armenia and ethnic Armenians who live outside of the tyrannies on the elements in that area, enough to reveal the severity of the problem. The Minsk Group which was established for the purpose of reconciliation of the parties, is not sufficient to achieve consensus. Russia, which is activated from time to time, putting workarounds, only to gloss over the problem caused. Therefore, this conflict in creating foreign policy, The Azerbaijan State, continues to be a problem. On the other hand, another problematic, the problem of the status of Caspian Sea. Five Caspian littoral state, Azerbaijan, Russia, Kazakhstan, Turkmenistan and Iran on the Caspian Sea to realize their political and economic interests, they are unwilling to compromise on the status issue. Characterization of the Caspian Sea as a lake or the sea, will have different legal consequences for the rights and sovereignty of the littoral state who are trying to maximize their economic interests these five, apparently to discuss the status of the Caspian Sea will continue for a long time.