lise öğrencilerinin anne baba tutumlarına göre öfke ifade tarzlarının incelenmesi examine the relationship between parents' attitude and anger expression for high school students
- Tez No: 529400
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş: Öfke, genellikle istenmeyen ve beklenmedik bir duygusal durumdur. Bu duygu, her insanda mevcuttur ve günlük yaşamda farklı yoğunlukta yaşanır. Temelde öfke bir haklılık algısıdır ve öfke duyan kişi yaptığının doğruluğuna inanır. Öfkenin ifadesi ise, bireyin öfke duygusuna karşı gösterdiği tepkidir. Öfke duygusunun ifade ediliş biçimi öğrenmeyle bağlantılı olması nedeniyle insandan insana değişir. Aile içinde kişilerarası ilişkiler ve anne baba tutumları da öfkeyi etkilemektedir. Öfkenin ifade tarzında anne ve babanın tutumları da oldukça önemlidir. Amaç: Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin anne baba tutumları ile öfke ifade tarzları arasındaki ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Çekmeköy İlçesinde bulunan Nesrin Uçmaklıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, lise öğrencileri üzerinde anket gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evreni İstanbul ili Çekmeköy ilçesindeki tüm öğrencilerdir, örneklemi ise 4-17 yaş arasındaki öğrenciler arasından 160 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu, Sürekli Öfke, Öfke Tarz Ölçeği ve Anne Baba Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bulgular: Elde ettiğimiz bulgulara göre anne baba tutumunun lise öğrencelerinin sürekli öfkesi üzerinde etkisi olduğu saptanmıştır. Anne baba tutumlarının da kendi aralarında farklılıklar olduğu görülmüştür. Sürekli öfke de koruyucu anne baba tutumuyla doğrudan bir ilişkisi olduğu elde edilen verilere göre bulunmuştur. Sürekli öfkenin artması durumunda koruyucu tutumda da artış görülmüştür. Sonuç: Bu araştırma araştırma sonucunda anne baba tutumlarının öğrencilerin öfkeleriyle ilişkili olduğu saptanmıştır. Elde edilen veriler literatür ışığında değerlendirilerek gerekli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Anger is usually an unwanted and unexpected emotional state. This emotion is available in every person and experienced at differentintensity in daily life of people. Basically anger is a perception of justice and the angry person believes inside that it is right. The expression of anger is a reaction to anger sense. Form of expression of anger sentiment depends on person because the anger is about learning. Interpersonal relationships, family relationships and parental attitudes effects anger. Parents' attitudes are so important in the expression of anger. Purpose: The aim of this study is to examine the relationship between parents' attitude and anger expression for high school students. Materials and Methods: This study has been applied in Nesrin Uçmakoğlu High school in Çekmeceköy. The universe of this study is all students in Çekmeceköy in İstanbul, sample of this study is that 160 people have choosen from 14-17 years old students. Personal information concept, constat anger-angers care and parent's attitude scale were used in thisstudy. Findings: According to findings, there is relationship between parents' attitude and constant anger. Also there are differencies for parents' attitude with itself. There is relationship between constant anger and protective parents' attitude. If protective parents' attitude decreases, constant anger decreases as well. Result: There is a significant relationship between parents' attitude and students' anger. Findings were evaluated by literatured and making necessary suggestions.