Kamu ve özel sektör yöneticilerinin yetki devri konusundaki tutumları
The Attitudes of public and private sector managers toward delagation
  1. Tez No: 52940
  2. Yazar: HAYAT EBRU ERDOST
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
ÖZET Günümüz oganizasyonları, örgütsel yönetim tarzlarında değişiklikler gerektiren dinamik bir iş çevresi ile karşı karşıyadırlar. Bu değişikliklerden biri de yetki devridir.“Yetki”kavramı, yöneticinin asttan örgütsel amaçlan başarmak için birşeyi yapmasını isteme hakkıdır. Yetkinin devredilmesi ise; üstün asta işi yapması için gerekli yetkiyi verme sürecidir. Bilindiği gibi, uzun dönemde örgütsel amaçların başarılması tüm çalışanların performansına bağlıdır. Bugünün iş dünyasında yetki devri organizasyondaki çalışanları eğitmek ve motive etmek için en etkili yollardan biri olarak kabul edilir. Dolayısıyla, yetki devretme yeteneği organizasyonun başarı yada başarısızlığını etkileyen kilit faktörlerden biri olarak düşünülür. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci kısım, yetki devri kavramını teorik açıdan incelemektedir. Bu bağlamda öncelikle, organizasyonun verimliliği ve astların yetiştirilmesi açısından yetki devri sebepleri gözden geçirilmiştir. Ardından, yetki devretme sürecinde karşılaşılan engeller tartışılmış, sonuç olarak başarılı devir kuralları incelenmiştir. Ampirik çalışmaya dayalı ikinci bölümde ise“Yöneticiler yetki devretmekte isteksizdirler.”ana hipotezine dayanarak, yöneticilerin yetki devri konusundaki tutumlarını tesbit edebilmek amacıyla kamu ve özel sektörden 217 yöneticiye uygulanan anket test edilmiştir. Toplanan veriler tablolarla sunulmuş ve analiz sonucu yukarda değinilen hipotez reddedilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today's organizations face a dynamic business environment that requires changes in organizational management styles. One of these changes is the delegation of authority. The term“authority”refers to the right of a manager to request a subordinate to do something to accomplish organizational objectives. Delegation is the process by which a supervisor gives a subordinate the authority to do something. As known, achievement of organizational objectives in the long term depends on the performance of all employees. In today's business world, it is accepted that delegation is one of the most effective ways to motivate and educate all employees in an organization. Hence, the ability to delegate is recognized as one of the key factors that affect the success or failure of an organization. This study consists of two parts. The first part analyzes the concept of delegation of authority from a theoritical perspective. In this connection; firstly, the reasons to delegate such as the improvement of the subordinates skills and the organization's productivity are reviewed. Then, the main obstacles faced throughout the delegation process are discussed. Finally, some rules to effectively delegate are studied. In the second part, based on an empirical study, the statement of“Managers are reluctant to delegate.”has been formed as the main hypothesis and tested by the help of a questionnaire that has been applied to 217 managers from both public and private sector in order to describe the existing attitudes towards the concept of delegation in today's Turkish business life. The data gathered were evaluated by tables.