Yabancı dil ağırlıklı liselerde eğitim-öğretimle ilgili sorunlar hakkında öğrenci öğretmen ve yönetici görüşleri
The Opinions of administrative staff, teacher and students about the problems of education in the intensive language teaching schools
  1. Tez No: 52941
  2. Yazar: YURDAGÜL GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, 1992-1993 ders yılında Genel liseler bünyesinde Yabancı Dil öğrenimini yaygınlaştırmak ve daha çok sayıda öğrencinin Yabancı Dil öğrenmesine imkan sağlamak amacıyla uygulamaya konulan Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan liseler örneklem olarak alınmıştır. Ortaokul sonrası bir yıl hazırlık sınıfı, altı dönem lise öğrenim süresi olan bu okulların. Yabancı Dil (İngilizce) programı, ders kitabı, araç-gereç, fiziki alan ile yönetici ve öğretmenlerin hizmetiçi ve hizmet öncesi eğitimi ile ilgili görüş, öneri ve ihtiyaçları, yönetici, öğretmen ve öğrenci görüşleri alınarak belirlenmeye çalışılmıştır.- Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü'ne bağlı 7 Coğrafi bölgeden belirlenen 70 Yabancı Dil Ağırlıklı Program Uygulayan Liselerde öğrenim gören öğrenciler ile bu okullarda görev yapan yabancı dil (İngilizce) öğretmenleri ve yöneticiler (müdür, müdür yardımcısı) oluşturmaktadır. Örnekleme ise eş olasılıkla seçilen 120 yönetici, 156 öğretmen (İngilizce) ve 374 öğrenci (Hazırlık sınıfı, Lise 1. sınıf, 3'gü ve 5'inci dönem) dahildir. Araştırma betimsel niteliktedir. Yönetici, öğretmen ve öğrencilerin görüşleri anket yoluyla alınarak incelenmiştir. Veriler araştırmacı, tarafımdan geliştirilen anket formu yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde yüzde ve frekanslar, bilgi toplama aracında yer alan her bir madde incelenerek elde edilmiştir.Araştırma sonucunda; Tüm gruplar mevcut yabancı dil (İngilizce) programının dört dil becerisinin hepsini geliştirdiği görüşüne kısmen katıldıklarını, en çok gerçekleştirilen dil becerisinin yöneticilere göre“Okuduğunu Anlama”, öğretmen ve öğrencilere göre“Dinlediğini Anlama”, en az gerçekleştirilen dil becerisinin ise tüm katılımcılar tarafından“konuşma”olduğu görüşüne varılmıştır. Yabancı dil dersinin Sınıf Geçme Sistemin'de de zorunlu olarak okutulması, ikinci yabancı dilin seçmeli dersler arasında yer alması il bazında ortak sınavların gerçekleştirilmesi, yabancı dil dersinde en çok teyp kullandıkları, öğretim tekniği olarak ikili ve grup çalışmasına yer verdikleri, bu okullarda öğrencilere göre rehberlik hizmetleri ile sosyal ve kültürel faaliyetlerin gerçekleştirilmesi, hizmetiçi eğitimde yabancı dil öğretmenlerinin ihtiyaç duydukları yabancı dil öğretim yöntem ve tekniklerine, ölçme ve değerlendirmeye, yabancı dil öğretimiyle ilgili araç-gereçleri kullanmaya ve yabancı dil eğitim programlarının tanıtılmasına yer verecek şekilde geliştirilmesi yönünde görüş belirtmişlerdir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the intensive language teaching schools established in 1992-1993 educational year within General High-Schools in order to widen foreign language teaching and to provide more students the opportunity of learning foreign language have been chosen as sample. In these schools, the education period is consist of one year preparatory class after secondary school and of six semesters high school education and viewpoints, proposals and needs of these schools about foreign Language English Curriculum, text-books, instructional materials, physical facilities and pre-and in-service training of teachers and administrative staff were tried to be determined through receiving opinions of administrative staff, teachers and students. The population (universe) of this research comprises the principals, vice-principals, foreign language teachers and the students of 70 intensive language teaching schools of General Directorate of Secondary Education, Ministry of National Education which have been chosen from 7 geographical regions. The sample is consist of 120 administrative staff, 156 English teachers and 374 students (prep classes, the first, second, third and founth semesters). Descriptive method was used in this survey opiniors of the administrative staff, teachers and students have been administered questionnaire and examined. In analyse of data, percentage and frequency were obtained through examination of each item in data gathering instrument. The results reached can be summarized as follows; III- All groups partly agreed with the opinion that current foreign language (English) programme improves all of the four language skills. - The most achieved language skill was“reading”according to administrative staff,“listening”according to teachers and students. All of the groups showed the idea that the least achieved skill is“speaking”. - Foreign language should be compulsory also in Class Passing System. - Second foreign language can be an elective course. - Collective examinations can be held on provincial level. - The most used instrument in language courses is tape-recorder. - Pair and group work methods are applied as instructional techniques. - According to the students, school guidance services and socio-cultural activities should be provided in schools. - In-service training should be improved to include foreign language teaching methods and techniques, evaluation and assesment, use of language teaching instrument and introduction of foreign language programmes. IV