İşletmenin devri
Transfer of enterprise
  1. Tez No: 529434
  2. Yazar: GÜZİN GİZEM ATABAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MURAT İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İşletmenin devri, yeni bir işletme kurulmasına gerek kalmaksızın ve işletmenin unsurlarını dağıtmaksızın işletmenin müşteri çevresini de koruyarak devamlılık sağlayan bir hukuki işlemdir. Ayrıca işletmeler de sona ermeye ilişkin olumsuz sonuçlardan korunmuş olur. Bu nedenle işletmenin devri, uygulamada oldukça ihtiyaç duyulan hukuki işlemlerden biridir. TBK madde 202, devralan ve devreden arasında yapılan sözleşme ile işletmeye ait aktif ve pasif mal varlığı unsurlarının devrini ve devreden ve devralanın bu devir neticesindeki sorumluluğunu ve şartlarını öngörmektedir. Bu çalışmada da TBK madde 202'de yer alan işletme devri konusu kapsamlı olarak ele alınmış olup, madde hükmünün uygulanması ve sonuçlarına ilişkin detaylı bilgi sunulmuştur. Yapılan bu çalışma işletmenin devri kapsamında TBK madde 202 hükmünün uygulanmasını gerektiren tüm işletme devri işlemlerini kapsar niteliktedir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde işletme kavramına değinilmiş ve işletme devri kapsamında yer alan malvarlığı unsurları irdelenmiştir. İkinci bölümde sözleşmenin tarafları, şekli, hukuki niteliği, konusu ve kapsamı başta olmak üzere işletme devrine ilişkin işlemler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise işletme devrinin hüküm ve sonuçları ile diğer hukuk dalları açısından doğuracağı doğrudan ve dolaylı sonuçlara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transfer of enterprise is a legal transaction which covers the need of establishing a new business and provides persistency of an enterprise with its customer base without any dispersion of its components. Furthermore, transaction of this kind keeps enterprise harmless from the adverse effects of dissolution. Therefore, transfer of enterprise is one of the most demanded transactions in practice. Code of Obligations Article 202 regulates the transfer which is made via an agreement between the assignor and the assignee, inter alia transfer requirements and transfer results including liabilities of parties. In this study, transfer of enterprise which stated in Article 202 is analyzed, as well as its application in practice and its results are presented with details. This study covers all types of enterprises which require to be applied of Article 202 regarding their transfer. The study consists of three sections. In the first section, concept of enterprise has been adverted and kinds of assets of an enterprise have been examined. In the second section, the transactions regarding transfer of enterprise especially the parties, form, legal character, concept, and scope of the agreement has been analyzed. Finally, in the third section, the provisions and consequences of transfer of enterprise and its direct and indirect outcomes in the other legal fields have been presented.