Selam otu (levisticum officinale) fonksiyonel besininin caenorhabditis elegans termotoleransı üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of lovage (levisticum officinale) functional food on thermotolerance of caenorhabditis elegans
- Tez No: 529446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAL ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Hastalıkların önlenmesi ve tedavi süreçlerinde besinlerin kullanılması, besinlerin sağlığı korumadaki etkisini daha iyi anlamamızı sağlamıştır. Antioksidan etki gösteren besinlerin insan sağlığı üzerine olumlu etkisi yapılan çalışmalarca gösterilmiştir. Bu çalışmada da antioksidan kapasitesi yüksek, aromatik bir bitki olan selam otu (Levisticum officinale) kullanılmıştır. Sıcak stresine karşı direnç (termotolerans) sağlayan antioksidan bileşikler, yaşlanmayı geciktirmekte bunun sonucu olarak da canlının yaşam süresinin artmasını sağlamaktadır. Caenorhabditis elegans'ın insan genleriyle büyük oranda benzerliği, genetik yapısının iyi bilinmesi ve yaşam süresinin kısa olması gibi özellikleri sayesinde yaşlanma çalışmalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Deney, selam otu (Levisticum officinale) bitki ekstresinin farklı konsantrasyonları ( 20, 100 ve 200 μg/ml) ve kontrol grubu ile 35̊ C'de gerçekleştirilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde 100 μg/ml konsantrasyonda hazırlanan selam otu ekstreleri Caenorhabditis elegans termotoleransını arttırırken 20 μg/ml ve 200 μg/ml konsantrasyonlardaki ekstreler kontrol grubu ile benzer sonuç vermiştir. Levisticum officinale ekstresi kullanılarak yapılacak daha sonraki çalışmalar için, elde edilen bu veriler önem arz edebilir.
Özet (Çeviri)
The prevention of diseases and the use of nutrients in the treatment process have enabled us to better understand the impact of nutrients on health protection. The positive effects of antioxidant foods on human health have been shown by studies. In this study, lovage (Levisticum officinale) was used to have an aromatic plant with high antioxidant capacity. Antioxidant compounds that provide resistance to heat stress (thermotolerance) delay aging and consequently increase the life span of the organism. Caenorhabditis elegans is widely used in aging studies because of its similarity with human genes, its well-known genetic structure and short life span. The experiment was carried out at different concentrations (20, 100 and 200 μg / ml) of the plant extract of the lovage (Levisticum officinale) and at 35 ° C with the control group. When the results were evaluated, the lovage extracts prepared at a concentration of 100 μg / ml increased the Caenorhabditis elegans thermotolerance, while the extracts at concentrations of 20 μg / ml and 200 μg / ml showed similar results with the control group. For later studies using Levisticum officinale extract, these data may be important.