Üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimi: Iğdır Üniversitesi örneği
Entrepreneurship training for university students: The identity of Igdir University
  1. Tez No: 529447
  2. Yazar: İLAYDA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN TOKUCU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN KÜNÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde ekonomik gelişmenin temeli girişimciliktir. Girişimcilik, ülkelerin uyguladığı ekonomik politikalar sonucunda önemini her geçen gün artırmaktadır. Girişimci yetenekleri olan ve girişimcilik eğitimi alan bireylerin ülkedeki fazlalığı diğer ülkelere oranla sosyal ve ekonomik açıdan da gelişmiş olduğu görülmektedir. Bu araştırmanın amacı; üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin incelemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde girişimci ile girişimciliğin tanımı, girişimcilik kavramının tarihsel gelişimi, girişimcilik türleri, girişimcilerin fonksiyonları, girişimciliğin önemi ve girişimcilik süreci ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümde girişimcilik eğilimi, girişimcilik eğitimi ele alınmış ve girişimcilik eğilimi ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde üniversite öğrencilerinin girişimcilik eğilimlerinin belirlenmesi amacıyla ampirik bir araştırma yapılmış, bu araştırmayla ilgili bulgulara ve yorumlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, economic development is a fundamental entrepreneurship. Entrepreneurship is increasing in importance as a result of the economic policies implemented by the countries. It is observed that the surplus of individuals with entrepreneurial skills and entrepreneurship training is also more socially and economically developed than the other countries. The purpose of this research; examine the entrepreneurial tendencies of university students. The study consists of three parts. In the first chapter, the definition of entrepreneurship with entrepreneurship, historical development of entrepreneurship concept, types of entrepreneurship, functions of entrepreneurship, importance of entrepreneurship and entrepreneurship process are explained. In the second part, entrepreneurship tendency, entrepreneurship education was discussed and studies about entrepreneurship tendency were given. In the third chapter, an empirical research was carried out to determine the entrepreneurship tendencies of university students, and findings and interpretations related to this research were included.