Kapadokya doğasının plastik çözümlenmesi
The Plastical analysis of Cappadocia's nature
- Tez No: 52948
- Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Dünyada bir benzeri olmayan kaya oluşumları ve buna biçim verip günümüzdeki görünümlerin oluşumunda etken olan yaşam izleri, bugünün Kapadokyasını oluşturmaktadır. Bundan yola çıkarak ilginç görünümlere sahne olan Kapadokya doğasının, önceki doğa araştırmalarının -Yüksek Lisans- devamı olarak çalışmaları geliştireceği düşünülmüştür. Bu ilginç gizemli doğa görünümleri karşılıkları, heykelsi formları, eski uygarlıkların bu doğa görünümüne etkileri ile birleşmiştir. Yeni ifade biçimlerine doğru yol alarak iyi bir kaynak olacağı düşünülen Kapadokya doğasının, salt optik gözlem ve dış görünüşü değil, Kapadokya doğasının özüne ilişkin imgeler de kastedilmiştir -halk bezemeleri, eski uygarlık izleri, özgün halk sanatları v.b.- Araştırmada, doğa ve Kapadokya konusunda ilk çağlardan günümüze örnekler ile daha önce bu konuyu ele alan sanatçılar incelenmiştir. Bu konuda geçmişte neler yapıldığına çalışmalarda yer verilirken günümüz Kapadokya doğasının, değişen yüzeyle birleşen tüm ortak Kapadokya uygarlıklarından -Hatti, Asur, Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı- etkilenen ve bunlara yaşamsal tatlar katan doğasının bilinmezlikleri çözülmeye çalışılmıştır. Kapadokya doğasını yakından tanımak, tarihin derin duygularının büyüleyici bir atmosferde sergilendiği bölgeyi keşfetmek için araştırma ve uygulamalı çalışmaların büyük bölümü bu bölgede yaşanarak gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Bu biçimsel çözümlemede eskizler, fotoğraflar, dialar, yazılı notlar, bölge ile ilgili basılı yayınların incelenmesi, Kapadoky ahlarla kurulan dialoglar sonucu edinilen yeni bilgilerle aşama aşama gelişen çalışmalar, farklı boyutlarda tuval çalışmalarına dönüşerek devam etmiş, daha sonra geleneksel tuval boyutları ve biçimi konunun gelişimine göre değişiklik göstermiştir. Çalışmalar, tuvallerdeki yorumlamaların karakterini bozmayacak şekilde mekan düzenlemesiyle sonuçlanmıştır.Doğa ve Anadolu konusunda yerli ve yabancı kaynak araştırmaları ile yurt içi ve dışı -Fransa, İsviçre, Hollanda- müzeler, sergiler, bienallerde incelemelerde bulunarak günümüzdeki eğilim ve tavırlar saptanmış, bunların dışında bir plastik dil geliştirilmek amaçlanmış, zaman zaman bunlara göndermelerde bulunulmuştur. Kapadokya doğasının biçimsel çözümünü oluşturacak uygulamalı çalışmaların, bu doğal ortam içinde sunulması, böylece Kapadokya'nın gizemiyle bütünleşen bir mekan kurulması tasarlanmıştır. Tuval resimleri, 3 boyutlu çalışmalar, Kapadokya'nın kendine özgü gizemli duygu ortamını yaşatacak saman, tül ve düzenleme sırasında ortaya çıkabilecek yeni elemanların birleşimiyle sergi mekanında konu ve mekan bütünlüğü sağlanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rock formations which are unique in the world and the life traces which have given them their recent shape form today's Cappadocia. In the light of this, it is thought that the nature of Cappadocia should be the subject of the studies master's degree as a continuation of the previous researches on nature. These interesting and mysterious natural views have combined with their contrasts, statuous forms and the traces of the ancient civilizations, folklore and so on. In the research, the examples on the nature and Cappadocia remained since the ancient times and the artists who have tackled this subject before, are studied. As the study covers all the work that was made on this subject, we have also tried to find out the unknowns of the nature that are effected by all Cappadocia civilizations. Assyrian, Hattian, Hittite, Frigian, Lydian, Persian, Roman, Byzantine, Slejuk, Ottoman civilizations. We tried to make most of the researches and the applied studies in teh region in order to get to know the nature of Cappadocia and to discover the region where the deep feelings of the history are exhibited in a captivating atmosphere. In this formal analysis, examining the drawings, photographs, slides, written notes, printed matter concerned with the region went on by transforming into studies developing gradually after the dialogues with the local people and canvas works with different dimensions, later the traditional canvas dimensions and form varied in line with the development of the subject. The works were conclued in a settlement arrangement which is thought in a way not to deteriorate the characters of the interpretations on the canvas. By making researches on local and foreign sources about the nature and Anatolia and making observations in local and foreign -France Switzerland, Holland- museums, exhibitions and biennials the contemporary trends and attitudes are IIIdetermined and a plastic language other than these are aimed yet references are made from time to time. The applied studies which will constitute the formative solution of the Cappadocia's nature, were designed to be presented within a natural medium, thus the spatial which was united with the secrecy of Cappadocia was also designed. The unity of subject and spatial in the exhibition together with the unification of new elements which may be created during the arrangements of paintings, works with triple dimensions, the arts of hay and tulle which will keep the sensational secrecy medium of the Cappadocia alive will be tried to be assured. IV