Kütüphanecilikte halkla ilişkiler ve kitle iletişim araçları
Public relations in librarianship and mass media
- Tez No: 52946
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FAHRİYE GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Halkla İlişkiler, Information and Records Management, Public Relations
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Halkla ilişkiler bir kurumun hizmet verdiği hedef kitleye ulaşarak onlara en iyi hizmeti vermesi ve bu arada kurumun da gelişerek toplumda iyi bir konuma sahip olabilmesi yolunda vazgeçilmez bir yönetim fonksiyonudur. Gelişmiş ülkelerde hemen her alanda olduğu gibi kütüphanecilik alanında da bunun farkına varılmış ve çalışmalar uzun yıllar öncesinden başlatılmıştır. Birer kitle iletişim aracı olarak radyo, televizyon ve gazele kütüphanecilikte halkla ilişkiler çalışmalarında son derece etkin olarak kullanılan araçlardır. Bu araştırmanın amacı, ülkemizde kütüphanecilik alanındaki halkla ilişkiler çalışmalarında radyo, televizyon ve gazeteden yararlanılıp yararlanılmadığını ve nasıl yararlanılabileceğini ortaya koymaktır. Çalışmanın verileri değişik türdeki 59 kütüphaneye uygulanan anketten elde edilmiştir. Sonuçta, ülkemizde kütüphanecilik alanında planlı halkla ilişkiler çalışmalarının yapılmadığı ve bu konuda radyo, televizyon ve gazeteden yararlanılmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Public relations is an indispensable management function for an organization to reach its target audiences so as to serve them better and, at the same time, to upgrade its status in society as an organization. This was noticed a long time ago in developed countries in the field of librarianship as well as in other fields and the work has been started accordingly. As mass communication media, radio, television and newspapers are used effectively in public relations. The purpose of this study is to conduct research to see if such media are used for public relations in Turkish libraries, and to show how they can be used. Data was gathered through a questionnaire which was completed by 59 libraries of various types. It was discovered that public relations is not utilized in a planned manner in the field of librarianship İn Turkey, and radio, television and newspapers are not made use of for this purpose.